Share
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi

Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi

În ajunul sărbătorii închinate Sfinților Apostoli Petru și Pavel, în anul 1994, acum 32 de ani, în „Muntele cel Sfânt al Rohiei”, șase tineri au lăsat lumea și familiile lor, punându-și întreaga ființă ca jertfă spre slujirea lui Dumnezeu și a oamenilor.

La Slujba Vecerniei, în murmurul codrilor și în lacrimile celor prezenți, din biserica mănăstirii au fost duși pe Altarul de vară, sub acoperământul mantiilor Preasfințitului Părinte Episcop Iustin și a vrednicului de pomenire, Arhimandritul Serafim Man, sub privirea caldă și ocrotitoare a Înaltpreasfințitului Părinte Justinian.

Toți cei șase au murit lumii, dar s-au născut și s-au botezat în numele cel nou, primit atunci. Ascultarea, care este, în cinul monahal, mama virtuților, i-a binecuvântat și i-a așezat pe fiecare dintre ei în responsabilitățile duhovnicești de slujire a Bisericii. Căci, sub părinteasca îndrumare a Preasfințitului Părinte Episcop Iustin, toți cei șase monahi de atunci au primit ascultare de slujire liturgică dar și de lucrare pastoral-administrativă. Iar cei șase – care au răspuns atunci „Așa, cu ajutorul lui Dumnezeu, Preasfințite Stăpâne!” – sunt:

– ​Preasfințitul Părinte Dr. Timotei Bel, Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului și Stareț al Mănăstirii Bixad, ascultare încredințată de către chiriarhul locului, Preasfințitul Părinte Episcop Iustin;
– ​Arhim. Dr. Casian Filip, vicar eparhial;
– ​Arhim. Dr. Macarie Motogna, starețul Mănăstirii „Sfânta Ana” Rohia și Exarhul mănăstirilor din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului;
– ​Arhim. Teofil Pop, starețul Mănăstirii Moisei;
– ​​Arhim. Ghelasie Maxim, econom al Mănăstirii Rohia și consilier silvic în cadrul Episcopiei Ortodoxe a Maramureșului și Sătmarului;
– ​Arhid. Dr. Nifon Motogna, consilier eparhial și administrator al Catedralei Episcopale „Sfânta Treime” din Municipiul Baia Mare.

Iată că, peste timp, ascultarea, răbdarea, credința și nădejdea au dat roadele lor la timpul și vremea potrivită.


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu