19 decembrie 2013 – La Baia Mare fost inaugurat Atelierul Memorial Gheza Vida - 5 ore în urmă
Două intervenții ale salvamontiștilor maramureșeni în ultimele 24 de ore - 8 ore în urmă
Moș Crăciun, pompierii și dilema de la ISU - 9 ore în urmă
România achită o datorie veche de peste 30 de ani către Statele Unite - 9 ore în urmă
Daruri de la jandarmi pentru copiii unei case de tip familial din Baia Mare - 10 ore în urmă
Jandarmii în vizită la Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” din Baia Mare - 11 ore în urmă
Revoluția Română, 18 decembrie 1989, Timișoara: Ziua tinerilor secerați de gloanțe pe treptele Catedralei - 12 ore în urmă
CS Minaur joacă în deplasare ultimul meci din acest an - 12 ore în urmă
Dansatorii maramureșeni Luca Mădăras Aluaș – Hannah Gomboș, pe prima treaptă a podiumului la Campionatul Național de Clase al României şi la Cupa Mystic - 12 ore în urmă
„Colindăm în Țara Codrului”: Spectacol de colinde la Asuaju de Sus - 12 ore în urmă
Proiectele Episcopiei Maramureșului prind contur
Vineri, 14 martie 2025, Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, a efectuat două vizite importante în Baia Mare. Prima a avut loc la șantierul Catedralei Episcopale „Sfânta Treime”, unde a evaluat stadiul lucrărilor și a stabilit dimensiunile și înălțimea soleei. Ulterior, s-a deplasat la blocul social, pentru a verifica progresul lucrărilor la Cantina socială „Familia” și la sala de festivități.
Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” este un reper spiritual și arhitectural al orașului Baia Mare, fiind locul unde Episcopul Iustin oficiază slujbe și evenimente religioase importante. De asemenea, Cantina socială „Familia” și sala de festivități sunt proiecte menite să sprijine comunitatea locală, oferind servicii sociale și spații pentru evenimente comunitare.
Vasile Petrovan


















