Fotograful maramureșean Ilie Tudorel vernisează la Madrid expoziția „Comorile României” - 3 ore în urmă
PS Timotei Sătmăreanul a slujit în această duminică la Mănăstirea Măriuș - 6 ore în urmă
Rezultate bune obținute de Academia de Şah Maramureş la Nyíregyháza - 6 ore în urmă
Cum va fi marcată Ziua Culturii Naționale la Muzeul Satului din Baia Mare - 7 ore în urmă
În Baia Mare se organizează un atelier practic de literație pentru învățători și educatori - 8 ore în urmă
Tradiție și culoare: Sighetu Marmației a găzduit a XXXII-a ediție a Festivalului Internațional de Colinde, Datini și Obiceiuri de Iarnă la Ucraineni - 8 ore în urmă
Maramureșencele Nicola Codrea și Sara Sitar, vicecampioane naționale la categoria U14 dublu fete la Campionatele Naționale Individuale Indoor - 9 ore în urmă
Intervenție de urgență la biserica de lemn din Buteasa; Se află în cea mai avansată stare de degradare dintre toate bisericile de lemn maramureșene - 10 ore în urmă
PS Timotei Sătmăreanul își serbează ziua de naștere - 11 ore în urmă
Cum vor fi calculate bursele școlare pentru anul școlar 2025-2026 - 1 zi în urmă
Calea Crucii la mănăstirea „Sfânta Maria” din Baia Mare
Ca în fiecare an, în Duminica închinată Sfintei Cruci, s-a desfășurat și în acest an, duminică, 7 aprilie, rugăciunea „Calea Crucii”, organizată de către Asociația Reuniunea Mariană împreună cu surorile baziliene, în curtea mănăstirii „Sfânta Maria” din Baia Mare.
Numeroși credincioși și preoți din eparhie s-au reunit în rugăciune spre a parcurge patimile suferite de Isus pe drumul crucii, drum pe care Hristos a ales să-l facă din iubire pentru noi, pentru a ridica păcatele întregii lumi.
Să ne gândim și să medităm la un moment specific din parcursul patimilor Domnului și anume acela în care Isus, purtându-și Crucea, se întâlnește cu Preasfânta Sa Mamă (starea a IV-a), a îndemnat părintele Fârte Ioan (spiritual al asociației RM), aducând în lumină modul în care Maica Domnului ne însoțește și pe noi în perioadele de dificultate și de încercare. Iar a fi însoțiți de Sfânta Fecioară înseamnă si a-i urma exemplul, imitând ascultarea Sa în fața Cuvântului lui Dumnezeu. Fecioara Maria a ascultat abandonându-se planului pe care Domnul îl avea cu Ea. „Întâlnirea lui Isus cu Preasfânta Sa Mamă ne învață și pe noi să privim cu mai multă speranță această realitate în care ne aflăm, să ne privim viața cu credință, pentru că prin credință putem să privim spre izvorul de înțelepciune care izvorăște din drumul patimilor Domnului”.
„Aducem mulțumiri surorilor baziliene care ne găzduiesc și se implică anual în organizarea acestui frumos eveniment, părintelui spiritual și tuturor preoților și credincioșilor prezenți, cu care ne-am unit în rugăciune, dar și doamnei Anuta Mociran, președinta RM din Mocira, care interpretează în acest an priceasna de la final” a afirmat Coman Mirela, președinta eparhială a Reuniunii Mariane.
Seara s-a încheiat cu meditație personală și o agapă frățească în curtea surorilor, anunță Episcopia Greco Catolică Maramureș.