„Pomul Raiului”, la Filiala Traian a Bibliotecii Județene - 6 ore în urmă
Moștenirea lui Ilie Lazăr a fost cinstită la Giulești cu personalități marcante ale culturii și istoriei - 8 ore în urmă
Restricții de circulație în Baia Mare pentru desfășurarea paradei colindătorilor din cadrul evenimentului „Crăciun în Maramureș” - 9 ore în urmă
CSM Sighet vine cu trei puncte de la Bihorul Beiuș - 9 ore în urmă
16 decembrie 1989 – Începutul Revoluției Române - 10 ore în urmă
Workshop-ul „Comunicarea- de la transmitere la relație. O aplicare în leadership” a avut loc la Facultatea de Litere a Centrului Universitar Nord Baia Mare - 10 ore în urmă
CS Minaur și-a aflat adversara din sferturile Cupei României - 11 ore în urmă
Sunteți invitați la lansarea volumului „Troițele din județul Maramureș- Un tezaur de artă populară uitat” - 12 ore în urmă
Noi cete de colindători au poposit la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 12 ore în urmă
Cercetări într-un dosar de zoofilie în Maramureș - 12 ore în urmă
ONU: Populația lumii va ajunge la 8 miliarde pe 15 noiembrie / Anul în care India va depăși China la număr de locuitori
Populația lumii ar urma să ajungă la 8 miliarde de locuitori la 15 noiembrie, potrivit unei estimări a Departamentului pentru Afaceri Economice și Sociale al ONU, publicată luni, care prevede, de asemenea, că India va depăși China ca cea mai populată țară din lume până în 2023, transmite AFP, arată hotnews.ro.
„În timp ce așteptăm nașterea locuitorului cu numărul opt miliarde al Pământului”, acesta este „un memento al responsabilității noastre comune de a avea grijă de planeta noastră și un moment de reflecție asupra domeniilor în care încă nu reușim să ne respectăm angajamentele pe care ni le-am luat unii față de alții”, a notat secretarul general al ONU, Antonio Guterres, într-un comunicat.
Este, de asemenea, „o oportunitate de a ne sărbători diversitatea, de a ne recunoaște umanitatea comună și de a ne minuna de progresele în domeniul sănătății care au prelungit durata de viață și au redus dramatic ratele mortalității materne și infantile”, a declarat șeful ONU.
Potrivit departamentului ONU care a făcut această prognoză, populația lumii crește în prezent în cel mai lent ritm din 1950 încoace.
Populația mondială ar putea ajunge la aproximativ 8,5 miliarde de locuitori în 2030 și la 9,7 miliarde în 2050, atingând un vârf de aproximativ 10,4 miliarde în anii 2080 și rămânând la acest nivel până în 2100.
În timp ce se observă o scădere a natalității în mai multe țări așa-zis dezvoltate, mai mult de jumătate din creșterea demografică așteptată în următoarele decenii va fi concentrată în opt țări, potrivit departamentului ONU.
Acestea sunt Republica Democratică Congo, Egipt, Etiopia, India, Nigeria, Pakistan, Filipine și Tanzania, mai arată sursa citată în acest articol.
















