Asociația Filantropia Maramureșeană, alături de persoanele fără adăpost din Baia Mare - 4 minute în urmă
„Forma infinitului”: Concurs pentru elevi și tineri inspirat de Constantin Brâncuși, organizat de Centrul Cultural Pastoral din Sighetu Marmației - 10 minute în urmă
Curs gratuit pentru tinerii din Maramureș care nu au un loc de muncă și nu urmează nicio formă de învățământ - 30 minute în urmă
Artista Gabriela Ardusătan împlinește azi o frumoasă vârstă - 33 minute în urmă
Meci greu pentru CS Minaur, la Brașov - 57 minute în urmă
11 februarie 1866, abdicarea forțată a lui Alexandru Ioan Cuza - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, miercuri 11 februarie 2026 - 3 ore în urmă
Diana Iluț a fost numită manager de destinație al OMD Maramureș - 13 ore în urmă
Fetiță de 4 ani, adusă inconștientă la spital. Mama vorbește de un accident, procurorii suspectează o tentativă de crimă - 14 ore în urmă
Activități dedicate Zilei europene a numărului de urgență 112 în Baia Mare - 14 ore în urmă
O nouă zi, o altă poveste despre căței abandonați
În aceste zile Sfinte nu ne mai întrebăm de ce abandonează oamenii animalele nevinovate. Încercăm să le găsim fel de fel de scuze. Situațiile și motivele sunt nenumărate. Fie se confruntă cu dificultăți financiare sau locative, ori, pur și simplu nu mai pot face față responsabilităților asociate îngrijirii unui animal. Indiferent de motive, abandonarea animalelor este întotdeauna o acțiune lipsită de empatie și responsabilitate.
Personajul principal al celei mai recente povești triste este un cățel găsit pe strada Păltinișului. Zeci de oameni au trecut pe lângă el însă, doar o fetiță s-a oprit și l-a luat în brațe. A anunțat reprezentanții Adăpostului public din Baia Mare. Aceștia încearcă să-i găsească cât mai grabnic un stăpân, găzduirea în adăpost fiind riscantă. Îmbolnăvirea de parvo ar fi inevitabilă.
Există întotdeauna alternative mai umane și mai responsabile, cum ar fi contactarea unui adăpost pentru animale sau a unei organizații de salvare a patrupedelor, pentru a găsi o soluție sigură.
O adopție în aceste zile Sfinte ar fi un gest plin de iubire și compasiune și o modalitate minunată de a aduce bucurie în propria viață a fiecăruia.
La scurt timp după redactarea articolului, am primit vestea că micuțul patruped a fost adoptat.
Lăcrimioara ZOTA












