Lecții de siguranță de la polițiști pentru cei mai mici participanți la trafic - 5 ore în urmă
Final de sezon pentru junioarele 3 de la CS Marta - 6 ore în urmă
Cum începea legenda Nadiei: cinci medalii la Europenele din 1975 - 6 ore în urmă
Încă o înfrângere pentru ACS Fotbal Feminin Baia Mare - 8 ore în urmă
Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul a slujit în mijlocul credincioșilor Parohiei Ortodoxe Cătălina-Coltău - 8 ore în urmă
Colegiul Național „Gheorghe Șincai” Baia Mare, din nou pe podium! Elevii de gimnaziu au obținut premii la Concursul Interjudețean „Gramatica- știința vorbirii, Matematica- știința gândirii” - 9 ore în urmă
Parada Absolvenților 2026: absolvenții băimăreni sunt invitați să își aleagă artiștii favoriți în cadrul festivității - 9 ore în urmă
Amenzi de peste 15.000 de lei plus permise și certificate de înmatriculare reținute - 10 ore în urmă
Expoziția aniversară „Arta băimăreană 130 (1896-2026)” va fi vernisată la Muzeul Județean de Artă din Baia Mare - 11 ore în urmă
Echipa de fotbal feminin a Școlii Gimnaziale „Avram Iancu” Baia Mare s-a calificat la etapa națională a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar - 13 ore în urmă
Ministerul de Externe: Bogdan Aurescu cere Ucrainei să recunoască oficial inexistența „limbii moldovenești”
Miniștrii de Externe ai României și Ucrainei, Bogdan Aurescu și Dmitro Kuleba, au avut o întrevedere sâmbătă, în marja Forumului de Diplomație de la Antalya, în cadrul căreia au discutat despre ultimele evoluții în relațiile dintre cele două țări.
Bogdan Aurescu a subliniat sprijinul României pentru continuarea cooperării Ucrainei cu NATO și a cerut din nou țării vecine să recunoască oficial inexistența „limbii moldovenești”. Oficialul ucrainean a mulțumit României pentru ajutorul umanitar constând în echipamente medicale și vaccinuri anti-COVID-19, a notat digi24.ro.
Miniștrii român și ucrainean ai afacerilor externe au evaluat împreună stadiul implementării aspectelor convenite cu prilejul convorbirii telefonice a președinților României și Ucrainei din 12 mai, precum și în urma consultărilor celor doi șefi ai diplomațiilor din 23 aprilie de la București, când ministrul ucrainean a participat împreună cu omologul georgian la reuniunea extinsă a Trilateralei România-Polonia-Turcia găzduită de ministrul Aurescu, potrivit unui comunicat MAE.
De asemenea, ministrul român a pus accent pe necesitatea „identificării cât mai curând de soluții durabile pentru drepturile persoanelor aparținând minorității române din Ucraina”. El a subliniat necesitatea reluării activității Comisiei mixte interguvernamentale privind protecția drepturilor persoanelor aparținând minorităților naționale și a finalizării negocierilor pe marginea Protocolului de cooperare bilaterală româno-ucraineană în domeniul învățământului. Omologul ucrainean a confirmat deschiderea părții ucrainene pentru finalizarea formalităților necesare cât mai curând. În plus, „ministrul Bogdan Aurescu a reiterat solicitarea către Ucraina ca, pornind de la recunoașterea identității între limba română și așa-zisa «limbă moldovenească», confirmată de partea ucraineană în luna aprilie 2021, aceasta să recunoască oficial inexistența «limbii moldovenești»”.T
otodată, cei doi miniștri de externe au discutat despre demersurile aflate în curs privind extinderea reprezentării consulare în cele două state, prin înființarea unui Birou consular la Ismail, parte a Consulatului General al României la Odessa și, respectiv a unui Consulat al Ucrainei la Sighetu Marmației. Ministrul ucrainean de externe a mulțumit șefului diplomației române pentru ajutorul umanitar acordat de țara noastră Ucrainei, la 28 mai 2021, constând în echipamente și materiale medicale în valoare de peste 1,1 milioane euro, precum și pentru decizia Guvernului României din 16 iunie 2021 prin care a fost aprobată acordarea unui ajutor umanitar din Rezerva Ministerului Sănătății, cu titlu gratuit, pentru Ucraina, constând în 100.800 doze de vaccin anti-COVID-19, se mai arată în comunicat.
Miniștrii român și ucrainean au discutat și despre situația îngrijorătoare de securitate din regiunea Mării Negre, se mai precizează în informare. „Ministrul Bogdan Aurescu a exprimat apreciere pentru atitudinea reținută manifestată în acest context de Ucraina, de natură să favorizeze diminuarea tensiunilor.
Totodată, a subliniat sprijinul României pentru continuarea şi aprofundarea cooperării Ucrainei cu Alianța Nord-Atlantică, în baza mecanismelor deja stabilite, pornind de la aspirațiile euroatlantice ale Ucrainei și, totodată, de la angajamentele cuprinzătoare de reformă asumate de statul vecin în acest sens. Cei doi miniștri au discutat, în acest sens, despre rezultatele Summitului NATO din 14 iunie”, potrivit MAE. Ministrul ucrainean de externe a mulțumit părții române pentru susținerea constantă de către România a eforturilor sale de integrare euroatlantică și pentru invitarea, în premieră, a Ucrainei, alături de Georgia, la o sesiune a Trilateralei Ministeriale România-Polonia-Turcia (23 aprilie 2021), precum și promovarea unui limbaj ferm pentru susținerea partenerilor în Declarația Comună a Summitului Formatului București 9 (10 mai 2021), mai precizează comunicatul MAE.















