Ce pedeapsă vor primi parlamentarii care lipsesc nemotivat de la ședințe - 12 minute în urmă
A fost aprobat bugetul Băii Mari pentru 2025 - 2 ore în urmă
Nucă tare pentru Minaur în Final Four-ul Cupei României - 3 ore în urmă
Diana Șoșoacă și scrisoarea care a cutremurat SUA - 4 ore în urmă
Lecții de prevenire de la pompieri - 4 ore în urmă
Primăria Dragomirești – întrerupere de curent pe 26 martie - 4 ore în urmă
Meșterul popular Reghina Cosma i-a învățat pe copiii din Târgu Lăpuș să confecționeze păpuși din coceni de porumb - 5 ore în urmă
O victorie bifată, ca o formalitate - 5 ore în urmă
Rezultate frumoase obținute de sportivii Dance Light Baia Mare la Cupa „Dance With Attitude” - 6 ore în urmă
Care este programul liturgic al ierarhilor în a patra săptămână a Postului Mare - 6 ore în urmă
Meșterul popular Viorelia Butcure, alături de copilași la atelierele „Șezătoare în Postu’ Mare” din Târgu Lăpuș
Atelierele pentru copii „Șezătoare în Postu’ Mare” din cadrul Casei de Cultură „Vasile Grigore Latiș ” din Târgu Lăpuș continuă.
Miercuri, 12 martie, copilașii participanți la activitate l-au avut alături pe meșterul popular Viorelia Butcure.
„Proverbul „Acul este mic, dar scumpe haine și podoabe coase” reflectă ideea că lucrurile mici, dar realizate cu măiestrie, pot avea o mare valoare.
Ieri, la Casa de Cultură „Vasile Grigore Latiș” din Târgu Lăpuș, în cadrul atelierului dedicat celor mici, meșteșugul tradițional a fost adus la viață de Viorelia Butcure, un meșter popular renumit în realizarea de podoabe din mărgele.
Alături de copii, aceasta a împărtășit din cunoștințele și îndemânarea sa, oferindu-le oportunitatea de a învăța și de a aprecia meșteșugurile populare”, transmite Centrul de Informare Turistică Târgu Lăpuș.
Atelierele vor continua pe întreaga perioadă a postului, în zilele de luni și miercuri, între orele 14:00 – 16:00, iar inițiatoarea lor este Livia Neag Nistea.
Foto – Centrul de Informare Turistică Târgu Lăpuș.
Citește și