Dr. Teodor Ardelean lansează și la Sighetu Marmației volumul „Magnum Diarium Academicum Septentrionis” - 16 minute în urmă
Evenimentul „Cu IA pe bicicletă” a adus culoare și tradiție pe străzile din Baia Mare - 33 minute în urmă
22 iunie 2002, s-a stins din viață interpretul maramureșean Ion Petreuș - 1 oră în urmă
Prognoza meteo Maramureș, luni 22 iunie 2026 - 2 ore în urmă
Părintele Nifon, starețul Schitului din Strâmtura, a revenit în mijlocul credincioșilor după o lungă suferință - 12 ore în urmă
Clipa de natură - 13 ore în urmă
Ilie Bolojan și-a consolidat poziția în fruntea PNL după Congresul Extraordinar - 16 ore în urmă
Tenorul băimărean Tudor Bărbos și destinul său artistic - 17 ore în urmă
Evenimentul „Flori de Sânziene” de la Tăuții Măgherăuș a fost un succes; Mii de oameni au sărbătorit împreună - 18 ore în urmă
Maramureșeanul Adrian Daniel Gaspar, premiat la concursul „Armonii Vocal Instrumentale” - 19 ore în urmă
Problema deșeurilor periculoase de la Romplumb, încă nerezolvată
Garda de Mediu Maramureș atrage atenția că problema deșeurilor periculoase de la Romplumb încă nu e rezolvată. ”Suntem pe lista de infringement cu această problemă și nu este preocupare pentru rezolvarea acestei situații” – a spus Ioan Ștrempel, comisar șef al Gărzii de Mediu Maramureș. Depozitul de deșeuri periculoase trebuia închis în anul 2006. Inițial soluția propusă era de închidere ”in situ” prin sarcofagare (acoperire pe locul respectiv), ulterior s-a propus altă măsură de valorificare, pentru care s-au emis mai multe documente. Totuși, pentru că nu a fost respectată procedura inițială, depozitul se află pe lista celor 101 aflate în procedură de infringement la nivel național – explicitează Claudia Simion, purtător de cuvânt al Gărzii de Mediu Maramureș. Ea subliniază că depozitul de la Romplumb prezintă pericol pentru mediu din cauza concentrațiilor mari de metale grele, dar nu prezintă radioactivitate. Societatea Romplumb este în insolvență din anul 2012.









