Diplomă de excelență și proiecte editoriale la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 3 ore în urmă
La Baia Sprie, tabăra „SPRIA4FUN” aduce aventura și engleza în vacanța de vară - 4 ore în urmă
În Tăuții Măgherăuș continuă lucrările la proiectul de amenajare a zonei Lac Hoșteze - 4 ore în urmă
Lucrări de reparații pe Varianta de Ocolire Baia Mare - 5 ore în urmă
Parohia „Sfânta Maria” din Baia Mare a celebrat Prima Sfântă Împărtășanie - 5 ore în urmă
Programul slujbelor la Mănăstirea Rohia de sărbătoarea Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul - 6 ore în urmă
Trei ierarhi vor sluji la Mănăstirea Scărișoara Nouă de sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul - 6 ore în urmă
14 echipe s-au întrecut la concursul gastronomic „Flori de Sânziene”; Cine a câștigat competiția de la Tăuții Măgherăuș - 6 ore în urmă
Talentatele Patricia Moldovan și Victoria Petrenciuc vor reprezenta Maramureșul la Festivalul-concurs naţional „Ileana Sărăroiu” - 6 ore în urmă
Lucaciștii au obținut rezultate de excepție la etapa națională a Concursului „Terra – Mica Olimpiadă de Geografie” - 7 ore în urmă
La Cascada Cailor, fără mulți cai….putere
Administrația Parcului Național Munții Rodnei, Jandarmeria Montană și Salvamont Maramureș și-au dat mâna în folosul turismului responsabil. Unul dintre obiectivele colaborării îl constituie obstrucționarea accesului off-road în ariile protejate. Sau cum ar veni, la Casacada cailor nu veniți cu mulți cai…. putere.
Cele trei instituţii vor colabora pentru monitorizarea turiștilor pe traseele Cascada Cailor – Lacul Știol, o acțiune care are ținte multiple:
- promovarea turismului responsabil
- întărirea încrederii turiştilor în autoritățile responsabile
- re-marcarea și refacerea de trasee montane
- îndrumarea vizitatorilor
- obstrucționarea accesului off-road în ariile protejate.
Perfectarea acestei colaborări va conferi mai multă siguranță montaniarzilor care vizitează zonele din Munții Rodnei, știind că au asemenea sprijin în rândul autorităților.
















1 Comentariu în această postare
Marcel Ciontea
In loc sa asfaltati srumurile forestiere si sa lasati si cu auto sa se ajunga cum este si in alte tari sau sa promovati si turismul cau masina insa cu reeguli clare pe trasee stabilite fara abateri. Nu hai sa interzicem… Si apoi vin aia cu motoarele si fac santuri si aia care merg pe jos si lasa munti de gunoaie