Îndrăgita Maria Mihali a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București - 44 minute în urmă
Acțiune de dezinsecție la Tăuții Măgherăuș: intervenție pentru combaterea țânțarilor și căpușelor - 2 ore în urmă
AUR Baia Mare a lansat campania „AUR te Aude” în municipiu - 3 ore în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 4 ore în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 5 ore în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 5 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 5 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 5 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 5 ore în urmă
Proiect cultural dedicat tinerilor, finalizat cu succes la Târgu Lăpuș - 6 ore în urmă
După Volkswagen și Mercedes are probleme cu trucarea emisiilor de noxe
Publicaţia germană Bild am Sonntag a scris că există documente ale autorităţilor din SUA ce arată că au găsit instalate mai multe software-uri, care au ajutat maşinile cu motor Diesel produse de Daimler să întrunească normele de poluare. Acest software, care se află sub investigaţie, ar permite sistemului de curăţare al noxelor să „îşi dea seama” când maşina e testată, pornind de la modul în care accelerează maşina sau de la viteza acesteia. Potrivit celor de la Bild, care citează documente confidențiale, investigația din SUA ar fi descoperit că emisiile la unele mașini diesel de la Mercedes ar fi de 10 ori peste limita legală
Bild am Sonntag a citat și e-mailuri ale inginerilor Daimler care întrebau dacă aceste funcţii ale software-ului sunt legale. ”Documentele prezentate de Bild au fost publicate pentru a lovi compania Daimler şi pe cei 290.000 de angajaţi ai acesteia” – a spus purtătorul de cuvânt al firmei germane. Producătorul Mercedes – care se confruntă în acest moment cu investigaţii din partea autorităţilor din Germania şi SUA, datorită emisiilor de noxe ale motoarelor diesel – a admis că investigaţiile ar putea duce la sancţiuni semnificative şi retragerea unor produselor de pe piaţă (cele mai mari probleme fiind la Mercedes Vito).















