Maramureșeanca Delia Ana Kovacs a obținut argintul la probă individuală și la proba ștafetă, la Oradea, în cadrul Campionatului European de Înot în Ape Înghețate

Maramureșeanca Delia Ana Kovacs, medalii de argint cu echipa și individual la Campionatul European de Înot în Ape Înghețate, organizat la Oradea

Reușită uriașă pentru Delia Ana Kovacs, colegă de presă și sportivă de mare performanță. Aceasta a obținut două medalii la Campionatul European de Înot în Ape Înghețate.

Evenimentul se desfășoară în 1-4 februarie 2024 la Oradea și reunește 322 de sportivi din 27 de ţări, din care 111 femei şi 12 paralimpici, România fiind reprezentată de 35 de sportivi.

Printre sportivii care concurează sub tricolorul României se află și băimăreanca Delia Ana Kovacs, în vârstă de 47 de ani, o obișnuită a competițiilor sportive de natație, atât în România, cât și la nivel european și mondial.

Cu un timp de 1,24,00, ea a obținut locul II la proba de 100 metri spate, la categoria 45-49 ani. Totodată, cu un timp de 1.53.77, băimăreanca a obținut locul II la proba de ștafetă 4×50 metri liber, alături de colegii săi, Andrei Enache, 18 ani, Dragoș Ghile, 20 de ani, Cristian Virgil Tranulea, 23 de ani. Atenție, temperatura apei a fost de doar 3,7 grade Celsius.

Felicitări băimărencei pentru performanță!