Prima campanie de colectare de deșeuri voluminoase din acest an în Baia Mare - în urmă
Incendiu pe Dealul Minei, în Baia Sprie - 1 oră în urmă
Clipa de natură - 2 ore în urmă
Alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în comuna Fărcașa, în 24 martie - 2 ore în urmă
Momente de recreere și dezvoltare la Centrul de Zi Esperando din Baia Mare - 2 ore în urmă
ACS Fotbal Feminin Baia Mare încearcă să spargă gheața și să obțină prima victorie din campionat - 3 ore în urmă
Familia Nemeș va aduce momente speciale în cadrul concertului de pricesne și muzică religioasă „Din suflet de creștin” - 3 ore în urmă
A murit legendarul Chuck Norris - 3 ore în urmă
Lucescu a anunțat lotul pentru barajul de calificare cu Turcia - 4 ore în urmă
„Pietre care vorbesc… Pietre care cântă”: Recital de muzică și poezie inedit la Muzeul de Mineralogie din Baia Mare - 4 ore în urmă
Pentru luare de mită, un medic primar și o asistentă din Maramureș au primit la Cluj condamnări cu suspendare
Anul trecut, doi angajați ai Comisiei de expertiză medicală a Casei Judeţene de Pensii Maramureş au fost reținuți și apoi plasați în arest la domiciliu (pentru perioada 8 august 2017 – 6 ianuarie 2018), fiind acuzați de infracţiunea de luare de mită. În dosarul 3352/100/2017,Tribunalul Maramureș a dat destul de prompt sențința nr. 124/11.07.2018. Marian Mitre, medic primar expert al asigurărilor sociale în cadrul Comisiei de expertiză medicală a Casei Judeţene de Pensii Maramureş – acuzat că a primit sume de bani și alte foloase materiale de la un număr de 70 de persoane, în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor de serviciu – a fost condamnat la 3 ani închisoare cu interzicerea pe o perioadă de un an a dreptului de a ocupa o funcţie publică (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat) şi de a exercita profesia de medic. Floare Mestic, secretar dactilograf și asistent medical la Cabinetul de Expertiză Medicală şi Recuperare a Capacităţii de Muncă Sighetu Marmaţiei – acuzată că a primit sume de bani și alte foloase materiale de la un număr de 176 de persoane beneficiare a pensiei de invaliditate sau potențial beneficiare, în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor de serviciu – a primit 2 ani 6 luni închisoare, cu interzicerea pe un an a drepturilor de a ocupa o funcţie publică (dreptul de a fi aleasă în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, dreptul de a ocupa o funcţie ce implică exercitarea autorităţii de stat) şi de a exercita profesia de secretar-dactilograf.
Cei doi au introdus apel, care le-a fost acceptat. Curtea de Apel Cluj s-a mișcat repede și a dat Hotărârea definitivă nr. 883/ 06.09.2018, prin care s-a modificat doar modalitatea de individualizare a executării pedepselor principale aplicate celor doi inculpaţi. Astfel, în cazul dr. Marian Mitre instanța a dispus suspendarea sub supraveghere a pedepsei de 3 ani închisoare, fixând un termen de supraveghere de 4 ani. Și în cazul asistentei Floarea Mestic, instanța a dispus suspendarea sub supraveghere a pedepsei de 2 ani şi 6 luni, fixând un termen de supraveghere de 3 ani.















