Cele 2130 de bilete alocate suporterilor naționalei pentru meciul cu Turcia s-au epuizat în 20 de secunde - 3 minute în urmă
Teatrul Muzical Ambasadorii aduce pe scena băimăreană spectacolul „Bambi- Povestea părdurii”, în luna martie - 20 minute în urmă
Încep demersurile de implementare a programului „Educație prin Sport”, în comuna Rona de Jos - 43 minute în urmă
Crucea Roșie Română- Filiala Maramureș anunță desfășurarea Concursului Național „Sanitarii Pricepuți”, dedicat elevilor și profesorilor - 1 oră în urmă
O nouă ediție a atelierului de lectură pentru copii va avea loc la Cărturești - 2 ore în urmă
IPJ Maramureș și-a făcut bilanțul pe 2025 - 2 ore în urmă
Răspunsul administrației județene confirmă demersul Direct MM privind cultura - 3 ore în urmă
Un loc al cărților, al oamenilor și al sufletului: Biblioteca Orășenească Borșa împlinește 70 de ani - 3 ore în urmă
„Dănțaușii de la Șură” – tradiția jocului popular renaște într-o șură plină de amintiri, la Vima Mică - 4 ore în urmă
Programul „Școala Mamei” continuă la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare - 4 ore în urmă
Fiul directoarei adjuncte a luat Evaluarea Națională în condiții VIP
La Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” din Iași, Teodor-Anton Ionescu, fiul directoarei adjuncte, a avut parte de un examen special — o oră în plus și sala doar pentru el, departe de „agitația” colegilor. Coleg la tratament preferențial a fost și Nicholas-Christian Giugastru, fiul unei profesoare de geografie, care împreună au primit statutul CES (Cerințe Educaționale Speciale) abia în ultimul an, pe baza unui diagnostic de ADHD făcut, surprinzător, chiar înainte de examen.
Cererile de acces la imaginile video din timpul examenelor au fost respinse, deși supravegherea este obligatorie — probabil, o mică „confidențialitate” la „Alecsandri”.
Nemulțumirea părinților și colegilor e mare, iar suspiciunile despre „facilități” acordate pe sprânceană zboară deja prin școală.
,,Au fost beneficiari ai programelor de mobilitate Erasmus, pe criterii de performanță. Și acum, la examen, am aflat că au cerințe speciale și au fost favorizați ca timp și loc de desfășurare a probelor”
Cum se spune pe la colțuri: „Nu e un examen, e un tratament VIP cu tot cu oră în plus.”
Vasile Petrovan















