Juniorii 4 de la Academia de Handbal Minaur, locul 4 la turneul final - 28 minute în urmă
Sportivii ACS Athletic și Ștefania Man din Târgu Lăpuș, premiați la primărie pentru rezultatele deosebite obținute la competițiile din luna mai - 3 ore în urmă
Eveniment special la Bazinul Didactic de Înot Fărcașa: demonstrații și concursuri de înot, cu ocazia finalizării cursurilor - 4 ore în urmă
La Târgu Lăpuș se organizează Balul Câmpenesc Caritabil- ediția a IV-a - 4 ore în urmă
„Caravana Tinerilor Creștini Ortodocși”, noul proiect al ASCOR Baia Mare pentru copiii și tinerii din parohii - 5 ore în urmă
Concursul „Aducerea acasă a lui Brâncuși – 150 de ani de la naștere” își premiază câștigătorii la Baia Mare - 5 ore în urmă
Olimpiada de Securitate Cibernetică, etapa județeană a adus premii și mențiuni pentru Colegiul Național „Gheorghe Șincai” Baia Mare - 5 ore în urmă
Cod galben de instabilitate atmosferică în Maramureș - 6 ore în urmă
Profesorul băimărean Alexandru Sabou lansează volumul bilingv de poezii „Atemporal / Zeitlos” - 7 ore în urmă
Performanță cu suflet: Ionuț Blaga a alergat la Maratonul Maramureșului pentru pacienții oncologici - 7 ore în urmă
”Cu o mână ne-au dat, cu cealaltă ne-au luat” – se plâng universitarii
Universitarii sunt și ei nemulțumiți de noul sistem de salarizare care, în loc să le aducă o majorare de 25% a lefurilor, le oferă doar o creștere de 3-4 procente.
”Trebuia să avem o creștere de 25% de la 1 ianuarie, dar aceasta practic dispare odată cu transferul contribuțiilor. Rămâne o creștere de 3-4%, altfel spus cu o mână ne-au dat, cu cealaltă ne-au luat. Urmează o creștere de la 1 martie de 20%, dar de anul acesta se interzice acordarea tichetelor de masă, ceea ce înseamnă o nouă pierdere. Sunt nemulțumiri și mă aștept ca în această primăvară să fie mișcări”, a afirmat conf. dr. ing. Lucian Butnar, președintele Sindicatului Liber Universitatea de Nord Baia Mare.















