Share
„Atelier de copt idei” în Baia Mare: profesorii de limba franceză au participat la o activitate creativă și interactivă

„Atelier de copt idei” în Baia Mare: profesorii de limba franceză au participat la o activitate creativă și interactivă

În cadrul Comunității de Practică „Atelier de copt idei”, în data de 10 iunie, pavilioanele de pe malul râului Săsar din Baia Mare au devenit un spațiu al învățării și creativității, găzduind atelierul „La BD en classe de FLE”, destinat profesorilor de limba franceză.

Scopul atelierului a fost cel de a explora și descoperi modalități variate de integrare a benzilor desenate în procesul de predare a lecțiilor în limba franceză, participanții având ocazia de a experimenta practic, de a colabora și de a împărtăși idei de bune practici.

Activitatea le-a oferit cadrelor didactice o experiență constructivă și creativă, fiind coordonată de Mihaela Cuciureanu și Camelia Muraru. Comunitatea de Practică „Atelier de copt idei” reprezintă un spațiu de dezvoltare profesională în care cadrele didactice au oportunitatea de a progresa, prin desfășurarea de activități colaborative ghidate atent de coordonatori.

Atelierul a fost organizat de Inspectoratul Școlar Județean Maramureș, instituție care sprijină toate inițiativele educaționale și de formare profesională menite să creeze un mediu școlar modern și adaptat nevoilor elevilor.

Larisa Viragh


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu