Jandarmii în vizită la Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” din Baia Mare - 49 minute în urmă
Revoluția Română 18 decembrie 1989 – Timișoara sub asediu - 2 ore în urmă
CS Minaur joacă în deplasare ultimul meci din acest an - 2 ore în urmă
Dansatorii maramureșeni Luca Mădăras Aluaș – Hannah Gomboș, pe prima treaptă a podiumului la Campionatul Național de Clase al României şi la Cupa Mystic - 2 ore în urmă
„Colindăm în Țara Codrului”: Spectacol de colinde la Asuaju de Sus - 3 ore în urmă
Numeroase grupuri de colindători au adus vestea Nașterii Domnului și astăzi la Catedrala Episcopală Baia Mare - 4 ore în urmă
A fost inaugurat pasajul de la Italsofa - 4 ore în urmă
Percheziții pentru trafic de droguri. Trei persoane au fost reținute - 5 ore în urmă
Inovație și sustenabilitate: elevii de la Colegiul Tehnic „George Barițiu” au realizat ornamente pentru brad, folosind tehnologia modernă - 5 ore în urmă
Senatul a aprobat legea stagiului militar voluntar - 5 ore în urmă
Adio excursii și pauze de la ore?
Începând cu anul școlar 2025-2026, două dintre cele mai așteptate perioade din calendarul elevilor, Școala Altfel și Săptămâna Verde, nu vor mai arăta deloc așa cum au fost cunoscute până acum. Ministerul Educației pregătește modificări substanțiale, iar cei vizați direct sunt elevii, profesorii și părinții.
Ministrul Educației, prof. univ. dr. Daniel David, a anunțat recent că ambele săptămâni vor fi regândite astfel încât să nu mai fie percepute ca o vacanță mascată, ci ca o continuitate a învățării, totul într-un alt format.
„Școala Altfel nu înseamnă o pauză de la educație, ci o schimbare de perspectivă. În loc să ne concentrăm pe excursii și activități recreative fără legătură cu programa, putem preda aceleași discipline, dar în mod aplicat, conectate cu realitatea. Asta e adevărata înnoire a școlii”, a declarat ministrul.
Ce se schimbă concret?
Excursiile, vizitele la fast-food, filmele în timpul orelor sau activitățile recreative fără conținut educațional ar urma să fie limitate. Accentul se va pune pe predare altfel, nu pe renunțarea la predare.
În loc să se întrerupă orele, fiecare materie va putea fi predată prin metode alternative, bazate pe gândire critică, rezolvare de probleme și aplicarea cunoștințelor în viața reală. Testele PISA devin repere importante pentru aceste săptămâni tematice.
Nu va mai fi obligatoriu ca Săptămâna Verde să presupună deplasări. Proiectele de mediu, reciclarea, dezbaterile despre sustenabilitate sau activitățile practice se pot face în clasă, cu resurse locale și prin implicarea comunității.
Ce înseamnă asta pentru elevi și profesori?
Pentru elevi, va însemna o abordare mai serioasă a celor două săptămâni. Nu vor mai fi tratate ca un „respiro” de la școală, ci ca o oportunitate de a învăța altfel. Pentru profesori, va însemna o planificare mai riguroasă și o colaborare mai strânsă pe proiecte interdisciplinare. Părinții, la rândul lor, vor trebui să înțeleagă că aceste perioade rămân utile, dar nu vor mai semăna cu mini-vacanțele de altădată.
Deși pierd componenta recreativă predominantă până acum, Școala Altfel și Săptămâna Verde rămân în picioare, dar cu o nouă misiune: educație activă, cu sens.
Vasile Petrovan
















