„Deschidem cărți, deschidem minți!”: Elevii din Ardusat au marcat Ziua Națională a Lecturii la Casa Corpului Didactic Maramureș - 22 minute în urmă
Ioan Ștefan Gherghel, multiplu medaliat internațional, va deveni Cetățean de Onoare al municipiului Baia Mare - 1 oră în urmă
Miercurea Cenușii, începutul Postului Paștelui la catolici - 2 ore în urmă
Cum stăm cu drumurile în Maramureș - 2 ore în urmă
ASCOR Baia Mare organizează tradiționalul atelier caritabil de mărțișoare - 2 ore în urmă
Să-l susținem pe Flavius Nicoară: asistentul social din Fărcașa, nominalizat la Gala Națională a Excelenței în Asistență Socială - 2 ore în urmă
Costică Buceschi o va antrena pe SCM Craiova - 3 ore în urmă
18 februarie 1930, ziua când a fost descoperită planeta Pluto - 4 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, miercuri 18 februarie 2026 - 5 ore în urmă
Știința Explorări, înfrângere în minimum de seturi acasă - 15 ore în urmă
Început de an productiv pentru Asociația ASSOC
Prima întâlnire din cadrul proiectului „EUphoria”, coordonat de Asociația ASSOC din Baia Mare, alături de reprezentanți din România, Italia, Franța, Cipru și Ucraina a avut loc, de curând, în Lille, Franța.
„EUphoria” este un proiect derulat prin programul Erasmus și constă în organizarea de activități care promovează comunicarea interculturală și valorile civice ale Uniunii Europene în rândul tinerilor ucraineni, oferindu-le acestora oportunitatea de a se implica în activități sociale și civice, precum și de a-și apăra drepturile în UE.
În cadrul întâlnirii, discuțiile s-au concentrat pe sensibilizarea și înțelegerea contextului Uniunii Europene, respectiv pe susținerea valorilor comune ale UE cum ar fi: unitatea și diversitatea, identitatea culturală, conștientizarea culturală și patrimoniul social-istoric.
Toate aceste valori, împreună cu spiritul civic și participativ au fost abordate prin ateliere de educație civică, dar și prin jocul civic digital „Euphoria”, lansat în cadrul proiectului cu scopul promovării cetățeniei active, democrației și implicării tinerilor.


Larisa Viragh














