Gravimetrul – proză de Marian Ilea (VIII) - 41 minute în urmă
Parlamentul discută introducerea zilei de 10 mai ca zi liberă în România - 1 oră în urmă
Echipajul Artemis II, recuperat în siguranță după amerizarea capsulei Orion - 1 oră în urmă
Casa de Pensii Maramureș anunță ajutor financiar pentru mii de vârstnici - 2 ore în urmă
O nouă performanță atinsă de Sara Șunea la Campionatele Naționale – aur la șah clasic și argint la dezlegări - 3 ore în urmă
La Sighetu Marmației a fost vernisată expoziția de icoane pe sticlă și artă populară „Lumină din lumină” - 4 ore în urmă
Tradițiile pascale din Maramureș, surprinse într-un nou episod „Cu Denis prin Maramureș” - 4 ore în urmă
Denia Prohodului Domnului la Catedrala Episcopală Baia Mare - 5 ore în urmă
Lumina Sfântă de la Ierusalim va fi distribuită în toată țara - 5 ore în urmă
Sara Emanuela Ban de la Colegiul „Mihai Eminescu” Baia Mare a obținut premiul I la Olimpiada Națională de Limbi Romanice – limba portugheză - 5 ore în urmă
Îndrăgita artistă Livia Neag Nistea marchează două decenii de activitate muzicală și dă startul lecțiilor gratuite de canto
Îndrăgita artistă Livia Neag Nistea din Țara Lăpușului marchează anul acesta o frumoasă aniversare – 20 de ani de activitate muzicală. Cunoscută pentru vocea sa caldă, pentru dragostea față de folclorul autentic și pentru implicarea constantă în promovarea tradițiilor și obiceiurilor, interpreta a împărtășit cu multă emoție o veste importantă pe rețelele de socializare.
Mai excact, ea va oferi gratuit ore de canto și tehnică vocală în cadrul activităților desfășurate la Casa de Cultură „Vasile Grigore Latiș” din Târgu Lăpuș.
„Vreau să împărtășesc cu dumneavoastră o mare bucurie. Anul acesta sărbătoresc 20 de ani de activitate muzicală. În tot acest timp am cântat pe multe scene, am participat la numerose festivaluri care mi-au adus premii importante și am avut bucuria să învăț de la oameni valoroși.
Sunt absolventă a Școlii Populare de Artă „Liviu Borlan” din Baia Mare și a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca. Simt că a venit momentul să ofer mai departe și altora din pasiunea, cunoștințele și experiența mea. De aceea, vă invit cu drag să vă înscrieți la orele de canto și tehnică vocală, pe care le voi susține gratuit în cadrul activităților desfășurate la Casa de Cultură „Vasile Grigore Latiș” din Târgu Lăpuș.
Îmi doresc să vă fiu aproape, să descoperim împreună frumusețea muzicii și să construim lucruri frumoase!” – transmite Livia Neag Nistea (vezi video).
Vă invităm să dați click mai jos pentru a o cunoaște mai bine, pe baza unui interviu realizat anul trecut.
L.C.H.
Credit foto – Dumitru Dan Corban















