Îndrăgita Maria Mihali a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București - 2 ore în urmă
Acțiune de dezinsecție la Tăuții Măgherăuș: intervenție pentru combaterea țânțarilor și căpușelor - 3 ore în urmă
AUR Baia Mare a lansat campania „AUR te Aude” în municipiu - 4 ore în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 5 ore în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 6 ore în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 6 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 6 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 7 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 7 ore în urmă
Proiect cultural dedicat tinerilor, finalizat cu succes la Târgu Lăpuș - 7 ore în urmă
Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Rohia va fi adusă la Spitalul Județean Baia Mare
Prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, marți, 12 august, Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea „Sfânta Ana” Rohia va fi adusă spre închinare și cinstire, binecuvântare și alinare, la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” din Baia Mare.
Cu acest binecuvântat prilej, de la ora 12.00 va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu urmată de Slujba Paraclisului Maicii Domnului în holul instituției medicale, de către un sobor de preoți sub protia Preasfințitului Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului.
Această inițiativă din Postul Adormirii Maicii Domnului face parte din Proiectul Eparhial „Taina Sfântului Maslu – Taina Vindecării”, inițiată de Sectorul social-filantropic și misionar al eparhiei, în contextul Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor și Anului comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți. Proiectul are ca scop săvârșirea Tainei Sfântului Maslu în toate spitalele din județele Maramureș și Satu Mare, oferind astfel pacienților o mângâiere duhovnicească și o întărire în credință în momentele de încercare.
Biserica își reafirmă misiunea de a fi aproape de cei bolnavi și suferinzi, însoțindu-i nu doar prin rugăciune, sfaturi și fapte de milostenie, ci, mai ales, prin prezența și grija slujitorilor săi, aducând astfel lumină, nădejde și compasiune în viața celor care au nevoie de ajutor.
Nu în ultimul rând, „terenul” de pastorație al preoților – așa cum afirma în repetate rânduri Preasfințitul Părinte Episcop Iustin – trebuie să fie suferință umană, arătând faptul că suferința nu este sfârșitul, ci o treaptă spre înțelegerea dragostei și a iubirii lui Dumnezeu!, informează Biroul de Presă al Episcopiei.















