Handbal Feminin Liga Florilor. Minaur Baia Mare se menține la jumătatea clasamentului național dar speră la victoria cu MKS Zaglebie Lubin duminică 9 ianuarie!

Miercuri seara, sala sporturilor din Râmnicu Vâlcea a fost gazda partidei dintre SCM din localitate și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 10-a din Liga Florilor MOL.

A fost un meci frumos, disputat într-un ritm alert, între două echipe valoroase ale Ligii Florilor. Din păcate, însă, băimărencele au pierdut pe final disputa, din cauza faptului că echipa vâlceană a gestionat mult mai bine ultimele minute ale jocului.

Minaur a controlat prima parte a meciului, având chiar trei goluri, la 7-10. Gazdele au revenit, astfel că în minutul 27 era 14-14. Minauristele au intrat la pauză cu un avantaj minim, scorul fiind 16-17. În a doua parte a meciului, vâlcencele au preluat conducerea, mergând chiar la trei goluri în minutul 39, 22-19. Vine o nouă răsturnare de scor, băimărencele ajungând la 22-23, iar încă una ulterior, în favoarea gazdelor, 26-23. Băimărencele revin, înscriu patru goluri consecutiv, scorul ajungând la 26-27 în minutul 49, ba chiar există un ecart de două goluri în minutul 54. Se ajunge la egal la 30, după care băimărencele au un gol avantaj. Vâlcencele întorc la 33-31, după care băimărencele mai înscriu o dată și se încheie 33-32. În 9 ianuarie, echipa noastră va debuta în grupele EHF European League, pe teren propriu, cu echipa poloneză MKS Zaglebie Lubin (ora 17.00), mai arată reprezentanții clubului băimărean.

SCM Râmnicu Vâlcea – CS Minaur Baia Mare: 33-32 (16-17)
Sala “Traian” din Râmnicu Vâlcea; cca 600 spectatori
Arbitri: Alexandru Constantin (București) – Laszlo Gal (Harghita). Observator FRH: Cristian Potora (Cluj-Napoca)
Aruncări de la 7m: 2-3 (transformate: 1-1; au ratat: Nikolic / Lavko, Laslo). Minute de eliminare: 12-8
Vâlcea: Isabell Roch (3 intervenții), Daciana Hosu (7 intervenții, a apărat și un 7m) – Evghenia Levcenko 8, Kristina Liscevic 5, Iryna Glybko 5 (unul din 7m), Asma Elghaoui 4, Mireya Gonzalez 4, Daria Bucur 2, Bobana Klikovac 1, Olga Gorșenina 1, Zeljka Nikolic 1, Roberta Stamin 1, Corina Lupei 1, Elena Dăscălete, Elena Dache. Antrenori: Bent Dahl, Daniel Joița
CS Minaur: Cristina Enache (7 intervenții), Amra Pandzic (4 intervenții) – Asuka Fujita 8, Cristina Laslo 6, Yaroslava Burlachenko 5, Jelena Lavko 4 (unul din 7m), Ana Maria Tănasie 3, Andreea Popa 3, Angela Cioca 1, Anca Polocoșer 1, Alexandra Severin 1, Eva Kerekes, Karoline Helena de Souza, Andreea Țîrle. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu