Handbal Feminin Liga Florilor: Minaur Baia Mare a marcat o înfrângere și locul 7 e cel ocupat! Clasamentul în România în prezent!

Luni seara, sala sporturilor “Roneo Iamandi” din Buzău a fost gazda partidei dintre SCM Gloria și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 8-a din Liga Florilor MOL. Un meci în care am fost atât de aproape de a obține cel puțin un punct, dar am pierdut la limită, 31-30. Buzăul a izbutit a opta victorie în campionat, păstrându-și astfel prima poziție în clasament, arată csminaur.ro.

Asta este chiar genul de înfrângere care te doare. Un meci pe care reușești să-l controlezi o bună bucată de vreme, când partitura este interpretată așa cum trebuie și, dintr-odată, ceva se defectează. Am avut echilibru în primele minute ale meciului, apoi gazdele s-au desprins la 12-9 (15). Raul Fotonea cere time-out, se schimbă apărare, Pandzic prinde niște mingi și înscriem cinci goluri la rând, astfel că în min. 21 este 12-14. E rândul lui Chiruț să-și cheme elevele la odihnă, găsim niște “roade” și acolo, se face 15-15 (25), însă finalul de repriză este cu Minaur “on fire” și se intră la cabine cu 17-20.

Ne descurcăm senzațional și în următoarele opt minute, iar diferența de scor este neverosimilă: 18-24 (38). Chiruț oprește jocul pentru schimbări tactice: mută serios în apărare, cu Stoleru și Prkanic, joacă extrem de avansat, cu om la Andreea Popa, care nu mai poate zburda și cu ieșiri oportune la orice jucăroare era în inter stânga pentru Minaur. Noi nu mai scoatem în extremă, nici cu pivotul nu merge treaba așa cum trebuie și avem mari probleme pe pozițional, asta după ce 38 de minute am fost ca un copil fericit într-un câmp cu flori. Avem nu mai puțin de șapte atacuri în care am aruncat din postura de “amenințare de pasiv” și, am ratat de tot atâtea ori. În același timp, gazdele înscriu cinci goluri: 24-25 (44). Fotonea caută soluții. mai apare și oboseală, dar Luciana Popescu reușește să înscrie pentru 24-26, iar mai apoi Tănasie transformă un nou 7m: 24-27 (50). Noi ratăm, chiar și de la 7m, iar Buzău înscrie de patru ori: 28-27 (54) și sala explodează. Se duce Buzăul la două goluri și chiar nu mai e mare lucru de făcut, mai ales că avem și o eliminare. E greu de spus dacă am fi meritat trei puncte, dar măcar unul tot meritam. N-a fost să fie și nu e atât de trist pe cât este de enervant, mai arată site-ul Minaur.

SCM Gloria Buzău – CS Minaur Baia Mare: 31-30 (17-20)
Sala sporturilor “Romeo Iamandi” din Buzău; cca 1.500 spectatori
Arbitri: Marina Agliceriu (Ploiești) și Mirabela Turdean (Târgu Mureș). Observator FRH va fi Ioan {erbu (București)
Aruncări de la 7m: 3-10 (transformate: 3-8; au ratat: Vujovic, Popescu). Minute de eliminare: 4-10 (Ilyna, Burlachenko / Mițicuș 2, Tănasie, Cavlovic, Cazanga)
Gloria Buzău: Marta Batinovic (4 intervenții), Raluca Kelemen (4 intervenții, a apărat și un 7m), Ljubica Nenezic (a apărat un 7m) – Ana Maria Iuganu 8 (3 din 7m), Mădălina Zamfirescu 6, Alina Ilie 4, Dzyana Ilyna 4, Andra Moroianu 3, Alina Czeczi 3, Valentina Blazevic 2, Yaroslava Burlachenko 1, Fanta Keita, Carmen Stoleru, Natalya Vasileuskaya, Marija Petrovic, Kristina Prkacin. Antrenor: Adrian Chiruț
CS Minaur: Amra Pandzic (10 intervenții), Cristina Enache – Ana Maria Tănasie 11 (7 din 7m), Andreea Popa 4, Luciana Popescu 4, Sanja Vujovic 4 (unul din 7m), Oana Borș 3, Magda Cazanga 2, Aleksandra Vukajlovic 2, Eva Kerekes, Talita Alves Carneiro, Raluca Tudor, Andreea Țîrle, Itana Cavlovic, Anca Mițicuș, Amalia Terciu. Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu și Daniel Apostu
Etapa 8
Rapid București – SCM Universitatea Craiova: 35-19
SCM Gloria Buzău – CS Minaur Baia Mare: 31-30
Măgura Cisnădie – HC Zalău (marți, 29 noiembrie, 18.00)
CSM București – CSM Galați (miercuri, 30 noiembrie, 17.00)
CSM Târgu Jiu – SCM Râmnicu Vâlcea (duminică, 4 decembrie)
CSM Slatina – Dunărea Brăila (duminică, 4 decembrie)
Dacia Mioveni – Gloria Bistrița (duminică, 4 decembrie, 17.00)
6.Dunărea Brăila – 10p (197-186) – 7
7.Minaur Baia Mare – 9p (204-215) – 8
8.SCM Craiova – 9p (206-228) – 8
9.Măgura Cisnădie – 7p (183-199) – 7
10.Dacia Mioveni – 6p (188-194) – 7
11.CSM Tg. Jiu – 6p (180-192) – 7
12.CSM Slatina – 6p (159-174) – 7
13.HC Zalău – 6p (179-205) – 7
14.CSM Galați – 0p (164-226) – 7
Etapa 9. Miercuri, 7 decembrie: CS Minaur – Rapid (ora 17.30, Pro Arena). Vineri, 9 decembrie: Zalău – Slatina (11.00). Duminică, 11 decembrie: Dunărea – Mioveni; Galați – Buzău; Craiova – Târgu Jiu; Rm. Vâlcea – Cisnădie. Marți, 13 decembrie: Bistrița – CSM București (15.00, Pro Arena).