Handbal feminin, Europa. CS Minaur s-a calificat în Final Four-ul EHF European League. Dunărea Brăila, replică demnă de sferturile unei competiții europene (FOTO)

Performanță frumoasă a echipei CS Minaur Baia Mare, în sfertul românesc al EHF European League. Echipa reprezentantivă a handbalului feminin maramureșean a câștigat și în retur la două goluri diferență, după ce în tur a reușit să învingă la șapte.

Însă trebuie să remarcăm performanța minunată a Dunării Brăila, care a făcut o figură frumoasă. Se vede faptul că Baia Mare și Brăila au ceva în comun: sportivi de calitate care sunt legați de ambele orașe. Salutăm prezența de spirit nemaipomenită a căpitanului Brăilei, Aneta Udriștioiu, care se bucură și acum de suportul susținătorilor băimăreni, și care a dovedit o maturitate impecabilă în joc. Mai departe, redăm cronica semnată de csminaur.ro!

Sâmbătă, 3 aprilie, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare va fi gazda partidei dintre CS Minaur și HC Dunărea Brăila, manșa retur a sferturilor de finală din EHF European League. În primul joc, disputat pe malul Dunării, Minaur s-a impus cu 31-24, iar acum a câștigat cu 27-25, astfel că s-a calificat în semifinalele competiției. În acest moment, se știe doar că Final4 va avea loc în 8-9 mai.

N-a fost meciul atât de viu cum a fost cel din tur, iar Minaur n-a început prea bine, fiind condusă cu 4-1 (min. 4). S-a sunat adunarea, apărarea a mers mai bine și în cinci minute am marcat de patru ori fără a primi vreun gol: 5-4 (9). Scorul a fost echilibrat în următoarele minute, cu Dunărea în avantaj, iar de la 11-11 (26) am primit trei goluri la rând: 11-14 (29). Un scor care putea fi periculos la pauză, doar că ultimul minut și jumătate a adus două goluri pentru Minaur: 13-14.

După reluare am avut echilibru până la 18-18 (37), după care gazdele au fost un pic mai exacte în execuții și au preluat conducerea. Bănuiam că se va merge așa până spre final, dar Brăila n-a fost de acord, a jucat și cu șapte fete în teren, dar a reușit să egaleze la 25 (min. 53). A fost și ultimul lor gol, pentru că în mareea de erori și ratări din final s-a mai punctat în două rânduri, prin Kovacevic și Polocoșer, ultima după o frumoasă intercepție și un contraatac dus bine și finalizat.

Nu ne rămâne decât să așteptăm tragerea la sorți a semifinalelor. Până atunci însă, miercuri, 7 aprilie, de la ora 10.30, avem meci cu CSM Galați în Sala Polivalentă din Capitală. Meci din ultima etapă a turului.

CS Minaur Baia Mare – HC Dunărea Brăila 27-25 (13-14)

• Sala Polivelantă “Lascăr Pană” din Baia Mare
  • Arbitri: Dorian Sîrbu și Victor Serdiuc (Republica Moldova). Delegat EHF: Constantin Din (București)
  • Aruncări de la 7m: 2-1 (transformate: 1-1; a ratat A. Popa). Minute de eliminare: 4-6 (în min. 43 Milic a fost descalificată pentru trei eliminări)
  • CS Minaur: Filippa Idehn (7 intervenții), Cristina Enache (4 intervenții) – Jovana Kovacevic 7/13, Jelena Lavko 4/7 (unul din 7m), Cristina Laslo 4/6, Sonia Seraficeanu 3/5, Linn Blohm 2/2, Larissa Araujo 2/3, Yaroslava Burlachenko 1/1, Ana Maria Tănasie 1/2, Asuka Fujita 1/1, Andreea Popa 1/3, Anca Polocoșer 1/1, Karoline de Souza 0/1. Angela Cioca și Oana Borș nu au intrat. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu
  • Dunărea Brăila: Elena Șerban (7 intervenții), 16. Ljubica Nenezic (3 intervenții) – Alina Czeczi 3/5, Ștefania Epureanu, Mădălina Zamfirescu 4/8, Gabriella Bucur, Maria Kanaval 6/13, Bojana Milic 0/1, Marina Dmitrovic 4/6 (unul din 7m), Iasmina Ichim, Aneta Udriștioiu 5/9, Mirabela Coteț, Tamires Morena Lima de Araujo 2/3, Nicoleta Safta 1/1. Antrenor: Neven Hrupec.