Handbal Feminin Cupele Europene: Minaur Baia Mare s-a calificat și totodată a marcat superba performanță, de a fi acolo iarăși în primele patru din competiție!

Performanță extraordinară pentru echipa Minaur Baia Mare! Sportivele maramureșene au reușit să obțină calificarea, pentru al doilea an la rând, în Final Four-ul EHF European League, după ce a remizat 29-29 în Norvegia, dar pe fondul succesului de acasă, 40-32.

Adversarului pornea ca favorită în această dublă, întrucât câștigase toate meciurile de pe teren propriu în această ediție a competiției, dar și pe fondul celor 9 victorii înregistrate din 10 meciuri jucate, dar și pentru că Sola este echipă din Norvegia, o țară în care handbalul, cu precădere cel feminin, are un succes incredibil, iar asta se vede în special la nivel echipei naționale.

Dar situația s-a schimbat după ce Minaur a câștigat cu 40-32 în Sala Sporturilor Lascăr Pană Baia Mare și urma un mare meci în deplasare. Iar norvegiencele la care evoluează cuplul de legendă al echipelor băimărene de handbal de acum câțiva ani, Steffen Stegavik (antrenor) și Camilla Herrem (jucătoare), au făcut o primă repriză spectaculoasă, micșorând sensibil diferența. După primele 30 minute, scorul arăta 16-10 pentru gazde. Ceva s-a întâmplat după pauză, nu ștm exact ce, dar a fost de bun augur pentru noi. De la 17-11, sportivele noastre înscriu 7 goluri consecutive, întorcând scorul la 17-18. De aici parcă s-a instalat un soi de liniște, dat fiind faptul că norvegiencele nu reușesc decât să se apropie ori să conducă timid, dar diferența nu a putut fi remontată. S-a încheiat 29-29, iar Minaur Baia Mare se califică, pentru al doilea an consecutiv, în Final Four, profitând de victoria fantastică de acasă, cu 40-32. Momentan nu se știe unde va fi organizat Final Four-ul (anul trecut s-a organizat în Baia Mare, iar Minaur locul 3), dar favorită ar fi Danemarca, mai ales că două din patru echipe calificate sunt de acolo, dar o hotărâre se va lua curând.

Sola HK – CS Minaur Baia Mare: 29-29 (16-10)
Stavanger Idrettshall; cca 2.500 spectatori
Arbitri: Miro Korja și Christopher Metsamaki (Finlanda). Delegat EHF: Zigmars Sondors (Letonia)
Aruncări de la 7m: 3-8 (transformate: 1-5; au ratat: Deila, Herrem / Lavko, Laslo, De Souza). Minute de eliminare: 8-6
Sola: Amalie Froland (4 intervenții, a apărat și 2 de 7m), Tonje Haug Lerstad (3 intervenții), Johanna Fossum – Camilla Herrem 8, Line Rushfeldt Deila 6 (unul din 7m), Kristina Sirum Novak 5, Froydis Seierstad Wiik 4, Kristiane Knutsen 3, Maja Magnussen 2, Angunn Gudmestad 1, Guro Berland Husebo, Martine Wolff, Kaja Horst Haugseng, Lene Kristiansen Tveiten, Marta Barka, Hege Holgersen Danielsen. Antrenor Steffen Stormo Stegavik
CS Minaur: Cristina Enache (3 intervenții), Amra Pandzic (3 intervenții, a apărat și un 7m) – Cristina Laslo 7 (unul din 7m), Yaroslava Burlachenko 6 (unul din 7m), Jelena Lavko 5 (2 din 7m), Ana Maria Tănasie 4, Asuka Fujita 4, Anca Polocoșer 1, Aleksandra Zych 1, Andreea Țîrle 1 (din 7m), Alexandra Severin, Raluca Petruș, Andreea Popa, Karoline de Souza, Eva Kerekes. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu
Meciurile din sferturi
CS Minaur Baia Mare (România) – Sola HK (Norvegia): 40-32 și 29-29
ES Besancon Feminin (Franța) – SG BBM Bietigheim (Germania): 23-29 și 20-30
SCM Râmnicu Vâlcea (România) – Herning Ikast Handbold (Danemarca): 33-39 și 28-33
Storhamar Handball Elite (Norvegia) – Viborg HK (Danemarca): 31-33 și 37-38
CS Minaur Baia mare, SG BBM Bietigheim, Herning Ikast Handbold și Viborg HK s-au calificat în Final Four, fază programată pentru datele de 14 și 15 mai, într-o locație care va fi stabilită ulterior, mai arată și csminaur.ro.