Handbal Feminin Cupele Europene: Minaur Baia Mare a câștigat cu franțuzoaicele în prezent fiind pe locul trei. Încă suntem la mâna noastră!

Duminică după-amiază, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și Les Neptunes des Nantes, joc din cadrul etapei a 4-a din EHF European League. Echipa noastră s-a impus cu 28-26 (14-13), după un joc viu disputat, cu accente de dramatism pe final. Acest succes ne menține în lupta pentru calificarea în sferturi și este important că suntem încă la mână noastră, arată csminaur.ro.

Oaspetele au început bine, cu două goluri marcate rapid, pe două nesincronizări în poziționalul nostru: 0-2 (2). A urmat “un calup” de patru goluri pentru Baia Mare (4-2 în min. 6), apoi unul identic pentru Nantes (4-6 în min. 11). Un time-out bine țintit, cu tot ce s-a discutat acolo aplicat în teren și Minaur conduce din nou: 7-6. Scorul este în continuare echilibrat, Minaur reușind să se distanțeze la trei goluri după ce apărarea și Amra Pandzic au închis poarta: 13-10 (25). Nantes nu renunță, nici nu are de ce, și egalează la 13, dar Laslo este cea care închide tabela la pauză: 14-13. În această primă repriză a debutat la Minaur Raluca Petruș. Și a făcut-o bine, ajutând echipa, mai arată reprezentanții clubului băimărean.

Partea a doua este și ea foarte echilibrată, ba chiar mai echilibrată ca prima. Cei doi antrenori încearcă diverse module, și pe atac și pe apărare, de mai multe ori jucăm fără portar și cu șapte fete pe atac (n-am primit niciun gol ușor). Ultimele 10 minute sunt crâncene: Petruș face 24-23, apoi înscriu Ondono și Kpodar: 24-25. Laslo egalează, apoi Tănasie recuperează un balon pe propriu semicerc. Țîrle înscrie dar se fluieră semicerc. Enache apără la Kpodar, apoi Lavko înscrie epntru 26-25. Saurina cere timp de odihnă, apoi Ondono faultează în atac, apoi Laslo trimite în bară din amenințare de pasiv (55.01). Ne apărăm foarte bine, Lavko recuperează un balon, îi pasează Cristinei Laslo pe contratac și se face: 27-25 (55.43). Ardouin înscrie (56.22), apoi Tănasie ratează de pe 6m (57.11). Ahanda este blocată pe aruncare, apoi Finstad aruncă peste (58.05). Lavko încearcă să angajeze pivotul, dar nu-i iese (58.52). Saurina cere din nou timp de odihnă. Nantes este în atac, iar Asuka Fujita recuperează balonul, este faultată și aruncă spre poartă, dar Andre revine între buturi la timp. Arbitrii întorc faza, pentru că Fujita chiar fusese faultată. Ținem de minge, mai cere și Raul Fotonea un time-out, apoi în ultima secundă de joc înscrie Tănasie: 28-26, mai arată sursa citată.

CS Minaur Baia Mare – Les Neptunes de Nantes: 28-26 (14-13)
Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 600 spectatori
Arbitri: Boris Cipov și Zoran Klus (Slovacia). Delegat EHF: Gergely Vattay (Ungaria)
Aruncări de la 7m: 3-1 (transformate: 1-1; au ratat Cioca, Lavko). Minute de eliminare: 2-0
CS Minaur: Amra Pandzic (11 intervenții), Cristina Enache (2 intervenții) – Cristina Laslo 8 (unul din 7m), Jelena Lavko 7, Alexandra Severin 4, Ana Maria Tănasie 3, Asuka Fujita 3, Raluca Petruș 2, Andreea Țîrle 1, Angela Cioca, Karoline Helena de Souza, Aleksandra Zych, Anca Polocoșer, Eva Kerekes. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu
Nantes: Adriana Placzek (4 intervenții), Floriane Andre (8 intervenții, a apărat și 2 de 7m) – Onacia Ondono 5, Carin Stromberg 4, Naemi Ardouin 4, Nathalie Hagman 3 (unul din 7m), Mari Finstad Bergum 3, Orlane Ahanda 3, Deborah Kpodar 2, Gordana Mitrovic 1, Raisa Dapina 1, Manon Loquai, Mai Kragballe Nielsen, Clara Vaxes. Antrenori: Guillaume Saurina, Helle Thompsen.
Grupa B
Etapa 1. Duminică, 9 ianuarie: CS Minaur – MKS Lubin: 34-32; Les Neptunes de Nantes – SG BBM Bietigheim: 25-27
Etapa 2. Sâmbătă, 15 ianuarie: Bietigheim – Minaur: 39-20; Lubin – Nantes: 26-27
Etapa 3. Sâmbătă, 22 ianuarie: Bietigheim – Lubin: 29-19; Nantes – Minaur: 34-29
Etapa 4. Duminică, 6 februarie: Minaur – Nantes: 28-26; Lubin – Bietigheim (17.00)
Etapa 5. Sâmbătă, 12 februarie: Bietigheim – Nantes (17.00). Duminică, 13 februarie: Lubin – Minaur (17.00)
Etapa 6. Sâmbătă, 19 februarie: Minaur – Bietigheim (17.00). Duminică, 20 februarie: Nantes – Lubin (15.00).
Clasament: 1. Bietigheim – 6p (95-64); 2. Nantes – 4p (112-110); 3. CS Minaur – 4p (111-131); 4. Lubin – 0p (77-90).