Handbal feminin, Cupa României. Minaur Baia Mare s-a calificat în sferturile competiției naționale după ce a învins Slatina. Va înfrunta Rapid București

Debut cu dreptul în acest sezon național pentru CS Minaur Baia Mare. Echipa noastră a trecut în optimile de finală ale Cupei României. Facem precizarea că este vorba despre ediția din 2020-2021, care a fost amânată din cauza COVID-19.

Băimărencele s-au impus după un meci relativ echilibrat, în care cele două echipe s-au deplasat aproape cap la cap, desprinderea echipei noastre venind abia pe finalul partidei, atunci când Minaurul a funcționat mai bine pe apărare și contraatac.

Jocul a fost foarte echilibrat în prima sa parte, ambele echipe fiind, pe rând, la conducere. A condus Minaur mai mult, dar o diferență clară nu s-a putut face: 3-3 (6), 6-6 (14), 7-9 (17). Aici, chiar dacă ratăm un 7m, profităm de eliminarea lui Ostase și înscriem de trei ori la rând: 10-9 (23). Finalul primei părți ne aparține, ne ducem la două goluri, însă la finalul primului mitan se intră cu 14-13.

La fel de echilibrată este și partea a doua. Slatina se agață de orice balon, ba chiar conduce de mai multe ori până spre finalul jocului: 18-19 (41), 22-23 (51). Fujita din 7m și Tănasie punctează pentru 24-23 (52.48), apoi Cîrligeanu egalează la 24 (53.35). Aparărea funcționează din nou foarte bine, iar Laslo, Fujita și Tănasie (de două ori) rezolvă ecuația învingătoarei din acest meci, golul marcat de Cîrligeanu în final aducând doar diferența la trei goluri. Miercuri dimineața, de la ora 10.00, CS Minaur va întâlni pe Rapid București, echipă care nu a avut adversară în optimi. Partida va fi tramsmisă pe postul public de televiziune, notează csminaur.ro. Redăm și fișa de joc, respectiv meciurile ce urmează, așa cum au fost publicate pe site-ul oficial al clubului băimărean.

CS Minaur Baia Mare – CSM Slatina: 28-25 (14-13)
Sala sporturilor din Bistrița
Arbitri: Marina Agliceriu (Ploiești) și Mirabela Turdean (Târgu Mureș). Observator: Ilie Vizitiu (Deva)
Aruncări de la 7m: 3-3 (transformate: 2-3; a ratat Laslo). Minute de eliminare: 8-6
CS Minaur: Elena Utkina (3 intervenții), Amra Pandzic (3 intervenții), Cristina Enache (o intervenție) – Ana Maria Tănasie 6, Cristina Laslo 6, Andreea Popa 4 (unul din 7m), Yaroslava Burlachenko 3, Aleksandra Zych 3, Anca Polocoșer 2, Asuka Fujita 2 (unul din 7m), Angela Cioca 1, Oana Borș 1, Eva Kerekes, Alexandra Severin, Karoline Helena de Souza, Bianca Țîrle. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu
CSM Slatina: Viktoria Timoșenkova, Elena Nagy, Mirela Pașca – Oana Chitacu 5, Luciana Popescu 4 (2 din 7m), Elena Livrinikj 4, Adina Cîrligeanu 4, Rebeca Necula 3 (2 din 7m), Lorena Ostase 3, Hermina Stoicănescu Olaru 2, Geanina Drăghici, Ștefania Gheorghe, Elena Fulgoi, Cristina Crețu, Mara Matea, Andreea Coman. Antrenor: Victorina Bora