Amplă acțiune a polițiștilor în Vălenii Lăpușului - 32 minute în urmă
Au început înscrierile pentru Festivalul Ceaunelor și Grătarelor de la Muzeul „La lelea Ruzale” din Vima Mică - 2 ore în urmă
„Cu IA pe bicicletă”: Traseu prin Baia Mare și spectacol folcloric de excepție la Muzeul Satului - 2 ore în urmă
După 40 de ani la catedră, Cristina Kővy a fost omagiată într-un spectacol plin de emoție - 3 ore în urmă
Premieră la Spitalul de Pneumoftiziologie din Baia Mare - 3 ore în urmă
Gică Petrescu, 20 de ani de la dispariție - 4 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, joi 18 iunie 2026 - 4 ore în urmă
Echipele românești și-au aflat adversarele din cupele europene. Cum mai stăm cu coeficientul UEFA - 14 ore în urmă
O jucătoare de la Fabrica de Campioni, la acțiunea de selecție pentru echipa națională U11 - 17 ore în urmă
Experiență internațională la Colonia Pictorilor din Baia Mare: studenți din Varșovia, inițiați în conducerea instituțiilor culturale - 18 ore în urmă
Garda de Mediu Maramureș: Probleme depistate la stația de biogaz de la Seini. Ce spun autoritățile abilitate (FOTO)
Reprezentanții Gărzii de Mediu Maramureș au identificat probleme la stația de biogaz de la Seini.
Mai exact, vorbim despre digestat rezultat din procesul de generare a energiei electrice, care ajunge în altă parte decât ar trebui.
„În urma informațiilor primite cu privire la evacuarea de ape industriale printr-un canal de desecare în localitatea Seini, echipa de permanență al GNM CJ Maramureș s-a deplasat de urgență la fața locului.
A constatat faptul că din bazinele de colectare digestat de la instalația de biogaz aparținând UAT Seini se deversează digestat rezultat din procesul de generare a energiei electrice. Se vor dispune măsuri de remediere imediată a neconformităților urmând a se aplica și sancțiuni contravenționale”, au explicat reprezentanții Gărzii de Mediu Maramureș.
C.Ț.














