Exercițiu! Accident cu 11 pasageri simulat în Pasul Gutâi, Maramureș - 4 minute în urmă
O nouă săptămână de tabără pentru copii în cadrul Centrului „Rivulus Pueris” din Baia Mare - 31 minute în urmă
Investiții majore la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” din Baia Mare - 41 minute în urmă
Experiențe inspiraționale de vacanță pentru clubul de robotică Tech-X din Sighetu Marmației - 2 ore în urmă
Patrimoniul mineral întâlnește arta: Expoziția „Ecouri din Mină” semnată de Elisabeta Pietrar Veress va fi vernisată la Muzeul de Mineralogie din Baia Mare - 3 ore în urmă
Unde liturghisesc ierarhii de Praznicul Schimbării la Față - 3 ore în urmă
În 12 august: Trupa Compact va concerta la Perseide Fest, în Preluca Nouă - 3 ore în urmă
Elevii de 10 ai Țării Lăpușului, felicitați de autoritățile locale pentru performanțele obținute la Bacalaureat - 4 ore în urmă
Mirela Ana Barz duce experiența Muzeului Maramureșan la Gala Regională - 5 ore în urmă
5 august 1940, s-a născut prof. univ. dr. Ana Olos, personalitate a culturii băimărene - 5 ore în urmă
Fraternitatea înainte de toate: În tot Maramureșul avem solidaritate maximă ca atare acțiuni speciale colectare dar și transport ajutoare există în continuare!
Fraternitatea înainte de toate: În tot Maramureșul avem solidaritate maximă ca atare acțiuni speciale colectare dar și transport ajutoare există în continuare!
Marți a fost o zi plină la depozitele unde se colectează și se gestionează donațiile și ajutoarele pentru victimele războiului din Ucraina, arată autoritățile din Maramureș.
La depozitul logistic de la Halmeu au ajuns azi două transporturi din Olanda. Unul dintre TIR-uri este încărcat cu morcovi, cartofi și ceapă și vinete din Flevoland – regiunea înfrățită cu județul Maramureș. Celălalt vine din Rabelink și conține produse sanitare și truse de prim-ajutor în valoare de 20.000 euro.
La depozitul de la Casa Armatei s-au adunat azi peste 20 de saci de haine și alimente de la Serviciul Maltez, dar și de la persoane fizice. Din banii primiți din donații, Asociația AMU a achiziționat o cantitate consistentă de materiale sanitare, materiale de igienă și medicamente de strictă necesitate pentru situații de urgență, care au fost trimise prin Crucea Roșie în Ucraina, la Spitalul Oblasna Alerholohichna Likarnya, mai arată autoritățile maramureșene.
C.Ț.













