Fotbal, Euro 2020. Programul semifinalelor competiției. Cum a arătat traseul Spaniei, Italiei, Danemarcei, Angliei, până în ”careul de ași”

Spania, Italia, Danemarca, Anglia sunt echipele calificate în semifinalele Campionatului European.

Spania a început rezervat acest EURO, cu o remiză în fața Suediei, 0-0, în care a dominat teritorial, însă nu a reușit să marcheze. În runda a doua a fazei grupelor, ibericii au bifat o nouă remiză, 1-1 cu Polonia, iar emoțiile pentru calificare începuseră să apară. Totuși, temerile s-au risipit în al treilea joc, în care Spania a profitat de o replică timidă a Slovaciei și s-a impus cu 5-0, rezultat care i-a adus calificarea, de pe locul doi al grupei E, în optimi. În optimi, emoțiile au revenit în tabăra iberică, cea care a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Croația, scor 5-3, după ce la finalul celor 90 de minute tabela de marcaj arăta 3-3. Elveția, care eliminase Franța în optimi, i-a ieșit în față Spaniei în sferturi, iar ibericii au obținut, din nou, calificarea cu ceva dificultăți. A fost încă o dată 3-3 la finalul timpului de joc, de data aceasta 120 de minute, însă calificarea a fost obținută după executarea loviturilor de departajare, unde Unai Simon a fost providențial, apărând execuțiile lui Fabian Schar și Manuel Akanji.

Italia a început Campionatul European, spre deosebire de adversara din semifinale, Spania, în forță, cu o victorie categorică, scor 3-0, la Roma, în fața Turciei. Același scor a fost înregistrat pe tabela stadionului din Roma și la finalul celui de-al doilea joc, cu Elveția, în urma căruia squadra lui Roberto Mancini era deja văzută drept una dintre candidatele la câștigarea trofeului, deși înaintea turneului nu era printre favorite. În ultimul joc din grupă, Roberto Mancini a decis să odihnească jucătorii care au dus greul în primele două partide, însă Italia a reușit să câștige și în aceste condiții, 1-0 cu Țara Galilor. Duelul din optimi, cu Austria, nu a mai adus aceeași echipă dominantă a Italiei, însă obiectivul a fost îndeplinit, ”squadra azzurra” reușind să se impună cu 2-1, după 120 de minute de joc. În sferturile de finală, Italia a întâlnit cel mai puternic adversar de la acest EURO, Belgia, însă a reușit să se impună, scor 2-0, după un meci pe care l-a controlat. Odată cu succesul care i-a adus calificarea în semifinale, Italia a ajuns la nu mai puțin de 32 de jocuri consecutive fără înfrângere. Semifinala Italia – Spania se joacă marți, 6 iulie, de la ora 22:00, la Londra, pe stadionul ”Wembley”.

Danemarca a început EURO 2020 cu o înfrângere, 0-1 cu Finlanda, meci marcat, însă, de accidentul lui Christian Eriksen, cel care a suferit un stop cardio-respirator pe gazon, în finalul primei reprize. În al doilea joc din grupă, danezii au fost învinși de Belgia, 1-2, iar șansele la calificare păreau compromise. Totuși, a venit duelul din runda a treia, cu Rusia, pe care Danemarca l-a câștigat cu 4-1 și, profitând de golaverajul care a contat în clasamentul în trei cu Rusia și Finlanda, s-a calificat în optimi. În prima fază eliminatorie, Danemarca a întâlnit Țara Galilor, adversar pe care l-a dominat autoritar și pe care l-a învins cu 4-0. Cehia a urmat ”la rând” pentru danezi, care și-au arătat încă o dată forța, au învins cu 2-1 și s-au calificat în semifinalele Campionatului European. Selecționata nordică a fost ultima dată în ”careul de ași” al competiției în 1992, când au și câștigat EURO. Adversara Danemarcei din semifinale, Anglia, a debutat la EURO 2020 cu un succes la limită, 1-0, în fața Croației, partidă în care nu a convins, dar a obținut trei puncte. În runda a doua, selecționata lui Gareth Southgate a avut o nouă prestația ”palidă”, în fața Scoției, meci încheiat 0-0, însă care, cumulată cu victoria din meciul trei, 1-0 cu Cehia, a adus calificarea în optimi.

În prima fază eliminatorie, Anglia a întâlnit Germania, care, deși a avut ceva emoții în grupe, rămâne o forță a continentului. Duelul de la Londra a fost echilibrat, însă Anglia a reușit să puncteze de două ori după minutul 75, prin Raheem Sterling și Harry Kane, aflat atunci la primul gol de la EURO 2020, și să meargă în sferturi. Pentru un loc în semifinale, Anglia a întâlnit Ucraina, meci în care a oferit, pentru prima dată la acest Campionat European, o demonstrație de forță. Britanicii s-au impus cu 4-0, cu ”dublă” Harry Kane, care a devenit primul jucător care punctează de două ori pentru Anglia într-un meci din fazele eliminatorii ale unui EURO, și s-au calificat în semifinale, fără să încaseze gol. Potrivit Opta, Anglia a ajuns la șapte meciuri consecutive fără gol primit pentru prima dată în istorie. A doua partidă a ”careului de ași” de la EURO 2020, Anglia – Danemarca, se va juca miercuri, 7 iulie, de la ora 22:00, pe stadionul ”Wembley”, care va găzdui și ultimul act, programat pe 11 iulie, se arată în analiza publicată de digisport.ro.