Au început înscrierile pentru Festivalul Ceaunelor și Grătarelor de la Muzeul „La lelea Ruzale” din Vima Mică - 1 minut în urmă
„Cu IA pe bicicletă”: Traseu prin Baia Mare și spectacol folcloric de excepție la Muzeul Satului - 39 minute în urmă
După 40 de ani la catedră, Cristina Kővy a fost omagiată într-un spectacol plin de emoție - 1 oră în urmă
Premieră la Spitalul de Pneumoftiziologie din Baia Mare - 2 ore în urmă
Gică Petrescu, 20 de ani de la dispariție - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, joi 18 iunie 2026 - 2 ore în urmă
Echipele românești și-au aflat adversarele din cupele europene. Cum mai stăm cu coeficientul UEFA - 13 ore în urmă
O jucătoare de la Fabrica de Campioni, la acțiunea de selecție pentru echipa națională U11 - 15 ore în urmă
Experiență internațională la Colonia Pictorilor din Baia Mare: studenți din Varșovia, inițiați în conducerea instituțiilor culturale - 17 ore în urmă
Grupa mijlocie a Ansamblului „Cercănelul” din Borșa, premiată la primul concurs - 17 ore în urmă
Exclusiv: Din suflet pentru suflete: Moș Nicolae a adus cadouri pentru 130 băimăreni. Moșul, ajutat de aceeași oameni cu suflet mare (VIDEO ȘI FOTO)
Acțiunea civică “Din suflet pentru suflete”, demarată de Adi și Oana Birta, a continuat în acest weekend, unul special pentru cei mici, dar și pentru cei mari, dat fiind faptul că a fost weekendul lui Moș Nicolae.
Pe lângă partenerii obișnuiți ai acțiunii, care și-au adus aportul prin donații, s-a alăturat și chef Vasile Hotca, deja cunoscut pentru ajutoarea semenilor.
Ei bine, în weekendul 5-6 decembrie, Moșul a pornit la drum și a dus daruri celor aflați în risc social. Iar pentru a le aduce o bucurie, bătrânul cel darnic i-a cadorosit cu daruri.
În total, 80 de nevoiași cazați la Azilul de Noapte și 50 copii instituționalizați au fost vizitați de Moș Nicolae, a explicat, pentru DirectMM.ro, Adi Birta. Aceștia au mărturisit că a fost o bucurie pentru ei să știe că nu au fost uitați în acest an pandemic. Moșul i-a asigurat că acest lucru nu se va întâmpla niciodată.
Toți cei care doresc să se alăture campaniei “Din suflet pentru suflete” sunt rugați să ia legătura pe Facebook cu Birta Adrian. Nu contează anotimpul, dar acum, înainte de Crăciun, poate fi un început.
Cătă ȚINEGHE











