Adrian Ioan Veștea nu a întrunit majoritatea necesară pentru funcția de premier - 6 ore în urmă
Îndrăgita Maria Mihali a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București - 9 ore în urmă
Acțiune de dezinsecție la Tăuții Măgherăuș: intervenție pentru combaterea țânțarilor și căpușelor - 10 ore în urmă
AUR Baia Mare a lansat campania „AUR te Aude” în municipiu - 11 ore în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 12 ore în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 13 ore în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 13 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 13 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 14 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 14 ore în urmă
Emoționant: Revedere după 60 de ani la Liceul „Petru Rareș” din Târgu Lăpuș
Emoții la Liceul Teoretic „Petru Rareș” din Târgu Lăpuș. Foști elevi s-au reunit după 60 de ani.
O generație emblematică, marcată de valori solide, cariere impresionante și amintiri neșterse.
„Șase decenii ce au trecut cu repeziciune, dar care au lăsat o amprentă profundă asupra comunității noastre și a celor norocoși să facă parte din această generație. Este un prilej de reflecție asupra drumului parcurs, o ocazie de a sărbători reușitele și de a întări legăturile și valorile ce ne unesc. Absolvenții acelei serii au trăit într-o perioadă plină de transformări și au construit cariere notabile în diverse domenii.
Această promoție a fost formată din oameni care, de-a lungul anilor, au demonstrat devotament, seriozitate și profesionalism, reprezentând un pilon important în dezvoltarea comunității locale. Nu putem să nu aducem un omagiu dascălilor care i-au format și ghidat, mulți dintre ei plecați dintre noi, dar ale căror învățături continuă să dăinuie în inimile celor care i-au cunoscut. Un exemplu prețios este doamna dirigintă Zamfira Damian, care, cu dedicare și pasiune, încă îi inspiră și susține pe cei care au privilegiul să o întâlnească. De asemenea, unii colegi din acea perioadă nu mai sunt printre noi, însă amintirea lor rămâne vie și prețuită.
În această generație se regăsește și domnul Herman Berkovits, un profesionist dedicat orașului nostru și un membru apreciat al echipei premierului liberal Bolojan.Născut în 1947, la Târgu Lăpuș, Dr. Berkovits a absolvit Facultatea de Medicină din Cluj-Napoca și a început activitatea ca pediatru în comunitățile rurale din Maramureș și Suceava. În 1975, s-a stabilit în Israel, unde a devenit medicul personal al premierului Benjamin Netanyahu.
Privind retrospectiv, constatăm cu admirație contribuția întregii promoții la conturarea unei administrații moderne, eficiente și orientate spre nevoile cetățenilor. De-a lungul timpului, acești absolvenți au reprezentat un exemplu de implicare, seriozitate și excelență, aducând un aport semnificativ la dezvoltarea comunității.
Dragi membri ai promoției de acum 60 de ani, vă transmit toată admirația și recunoștința mea. Sunteți puntea dintre trecut și viitor, un model viu pentru tinerii care astăzi își urmează drumul și care au nevoie să înțeleagă că prin muncă, perseverență și integritate pot realiza lucruri remarcabile!”, se transmite pe pagina orașului.
















