Ediția 2022, iată rezultatele: La Raliul Maramureșului a câștigat la total un echipaj alcătuit din doi bulgari, Ignat Petrov Issaev și Dinko Stoychev Georgiev!

La bordul unui model Skoda Fabia R5, echipajul Ignat Petrov Issaev / Yordanov Yordan reusesc sa se impuna in prima etapa din Campionatul National de Raliuri, Raliul Maramuresului, care s-a desfasurat in acest weekend ( 8-10 Aprilie ). Tempestini incheie pe doi in ierarhia raliului, urmat de Andrei Girtofan care incheie podiumul general absolut al raliului, arată fanrally.ro.

Echipajul Napoca Rally Academy format din Simone Tempestini/Sergiu Itu reusesc sa plece din Maramures cu prima pozitie in cadrul CNR-B, acestia luand startul pe un superb model Porsche 997 RGT pe care cu siguranta il vom vedea pe probele din acest sezon. Locul secund in CNR-B a fost ocupat de Andrei Girtofan ( Giri Jr. ) care reuseste sa aduca modelul Skoda Fabia Rally2 pe cea de-a doua treapta. Podium si pentru Jean Tatu in prima etapa din acest sezon, acesta reusind sa obtina pozitia a treia in cadrul Campionatului National de Raliuri Betano la bordul unui model Skoda Fabia R5.

Norbert Maior se impune la Doua Roti Motrice pe un Peugeot 208 R2. Cei doi frati reusesc sa se impune in cadrul grupei dedicate modelelor cu doua roti motrice fata, acestia impunandu-se in fata lui Cristian Sugar care incheie la 52 de secunde diferenta fata de lider, alergand pe un model Peugeot 208. Jean Tatu Jr. reuseste sa obtina cea de-a treia pozitie pe un model Peugeot 208 Rally4, fiind la peste 1 minut si 20 de secunde in spatele liderului de la Napoca Rally Academy.Popa Paul isi adjudeca victoria in cadrul Swift Cup la Raliul Maramuresului, acesta reusind sa preia prima pozitie chiar pe ultima proba speciala, dupa ce liderul David Tarta a avut probleme pe PS8 in care a pierdut aproape 8 minute. Andrei Gheorghiu incheie raliul pe cea de-a doua pozitie, urmat de David Tarta si de Paul Alexandru Retegan. Cristian Sugar se impune in cadrul Peugeot R2 Cup, noua cupa monomarca.

Pilotul timisoarean a fost secondat de Vlad Colceriu, cei doi alergand pe modelul Peugeot 208 alaturi de care a reusit sa se impuna chiar in prima etapa a cupei monomarca. Marius Sincraianu obtine cea-de-a doua pozitie in cadrul cupei, fiind la peste 40 de secunde fata de lider. cea de-a treia pozitie a fost ocupata de Csongo Szabo. Sebastian Scirlet reuseste sa se impune la Debutanti pe un model Dacia Sandero, urmat de Andrei Gheorghiu pe un Suzuki Swift care termina la 15 secunde in spatele lui Sebastian. Pozitia a treia a fost ocupata de Catherine Radulescu pe un model Renault Clio Rally 5. Cristian Sugar s-a impus si la Juniori, urmat la +28,9 secunde de Jean Tatu Jr. si de Constantin Tudose care incheie podiumul. Urmatoarea etapa din Campionatul National de Raliuri Betano este programata la sfarsitul lunii Aprilie, Raliul Harghitei, fiind programata pentru perioada 29-30 Aprilie 2022, mai arată sursa citată în acest articol, fanrally.ro.

DirectMM.ro

Este a 2-a situație: La Raliul Maramureșului mașină implicată în accident! Este echipajul Cătălin Cătană și Arnold Căitanu! A intervenit un elicopter al SMURD!

Ediția 2022 Raliul Maramureșului: Avem vești bune despre campionul Sebastian Itu! Starea este bună! A fost anulată proba specială de pe Gutâi din cauza vremii!

Intervenție pe culmile Prelucilor: La Raliul Maramureșului mașină implicată în accident! Sunt campionii naționali Marișca și Itu. Copilotul a ajuns la Urgență!