Actorul Ovidiu Schumacher, omagiat la ediția aniversară a Premiilor Gopo - 5 ore în urmă
De la Maria Tănase la Ignac von Born, la Muzeul Județean de Istorie și Arheologie - 7 ore în urmă
Elevii din Maramureș s-au întors cu rezultate frumoase de la Olimpiada Națională de Chimie - 8 ore în urmă
,,MAI multă grijă, MAI multă siguranță” – lecții de la jandarmii maramureșeni pentru elevi - 9 ore în urmă
Un biciclist de 17 ani a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină în Baia Mare - 9 ore în urmă
În această noapte, ploaia de meteori Eta Aquariid atinge maximul - 10 ore în urmă
Nistru: Lucrările la ansamblul de locuințe sociale pentru tineri continuă să avanseze - 10 ore în urmă
Premii importante pentru elevele Colegiului de Arte Baia Mare la Olimpiada „Cultură și spiritualitate românească” - 10 ore în urmă
Informare și prevenție: Ziua Mondială a Igienei Mâinilor a fost marcată de elevii băimăreni, în cadrul activităților derulate de Serviciul Medicină Școlară și Universitară - 10 ore în urmă
Restricții de circulație în Sighet pentru desfășurarea Pelerinajului național la Sanctuarul Martirilor - 10 ore în urmă
E oficial în România: Iată cum arată noua listă a țărilor în funcție de risc! Spania și Italia intră în zona roșie, de duminică! (DOCUMENT)
E oficial în România: Iată cum arată noua listă a țărilor în funcție de risc! Spania plus Italia intră în zona roșie, începând de duminică!
Comitetul Național pentru Situații de Urgență a aprobat în ședința de vineri, 17 decembrie, noua listă a țărilor/teritoriilor cu risc epidemiologic ridicat. Potrivit CNSU, Spania și Italia vor intra pe lista roșie.
Astfel, în zona roșie au intrat: Spania, Italia, Suedia, Dominica și Maldive; în zona galbenă au intrat: din zona verde, în urma creșterii incidenței: Bolivia, Coreea de Sud și Insulele Virgine Britanice. Potrivit CNSU, niciun stat din zona roșie nu a intrat în zona galbenă, nefiind înregistrate scăderi ale incidenței infectărilor. În zona verde au intrat: Armenia, Albania, Mongolia și Brunei Darussalam.
Noua listă intră în vigoare în 19 decembrie 2021, ora 00,00. Vezi lista țărilor AICI! Începând de luni, 20 decembrie 2021, cetățenii care intră în România nu vor mai fi nevoiți să completeze declarația epidemiologică, verificată până acum la punctele de trecere a frontierei, întrucât toate datele din declarația epidemiologică se regăsesc în formularul digital de intrare în România. Formularul digital de intrare în România va scurta timpul de așteptare în punctele de trecere a frontierei prin faptul că cetățenii vor avea de trecut un singur filtru, nu două ca până în prezent, verificarea datelor fiind făcută automatizat. Formularul digital de intrare în România (PLF) va intra în vigoare începând cu 20 decembrie a.c. și va putea fi completat electronic în aplicația https://plf.gov.ro începând cu 19 decembrie pentru ca toți cetățenii care vin în țară să aibă suficient timp să îl acceseze.
Formularul, dezvoltat de STS pe baza cerințelor operaționale stabilite de autoritățile medicale, nu trebuie tipărit pentru că în momentul trecerii punctelor de frontieră, la scanarea cărții de identitate/pașaport, va permite afișarea datelor din formular în aplicația informatică a Poliției de Frontieră. Reamintim că acest formular trebuie completat cu maximum 24 de ore înainte de prezentarea la punctele de trecere a frontierei. Datele trebuie introduse corect pentru că sistemul informatic este interconectat cu DEPABD și Poliția de Frontieră pentru validarea datelor de identitate și Corona-forms, aplicația unde se regăsesc persoanele infectate cu SARS-CoV-2, izolate sau carantinate. Documentul este utilizat deja la nivelul a 18 state membre.
C.Ț.















