Anca Pătrășcoiu, băimăreanca ce a scris istorie pentru înotul românesc - 6 ore în urmă
Trei medalii de aur și două de bronz pentru elevii Colegiului „Gheorghe Șincai” Baia Mare la Olimpiada de Inovare și Creație Digitală – InfoEducație 2026 - 6 ore în urmă
Casa Memorială „Stan Ioan Pătraș” din Săpânța își recapătă înfățișarea tradițională - 8 ore în urmă
Alertă în Maramureș: Alina Doina Trandafir, o adolescentă de 15 ani din Vișeu de Jos, este dată dispărută - 9 ore în urmă
Seceta pune presiune pe rezervele de apă din Maramureș. Furnizare după program în mai multe localități - 9 ore în urmă
Bilanț pozitiv la Groși: 190 de animale sterilizate în cadrul campaniei inițiate de Asociația Salvați Animalele - 11 ore în urmă
„Tradiție, cultură și nemurire”: Eveniment comemorativ dedicat lui Gheorghe Chindriș la Ieud - 12 ore în urmă
Rotary Club Baia Mare a primit distincția Club Excellence Award pentru anul rotarian 2025-2026 - 13 ore în urmă
Maria-Luiza Mih, invitatul special al celei de-a III-a ediții a Festivalului Bivolului de la Suciu de Jos - 13 ore în urmă
Un Ceaslov românesc tipărit în urmă cu peste 300 de ani, prezentat de muzeul din Baia Mare - 13 ore în urmă
E comandament de iarnă: Verificări în Maramureș ale Protecției Consumatorilor prin noua structură specială! Iată ce spune ANPC despre acțiuni!
E comandament de iarnă: Verificări în Maramureș ale Protecției Consumatorilor prin noua structură specială! Iată ce spune ANPC despre acțiuni!
Începând din 12.12.2022, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) înființează structura specială de control – Comandamentul de iarnă – care, în premieră, în acest an, va acoperi zone destinate vacanței albe din șase zone ale țării. Este vorba despre: Valea Prahovei, Brașov, Bucovina, Maramureș, Băile Herculane – Rânca, Cluj – Băile Felix.
”De-a lungul anilor în care s-au desfășurat comandamente, s-a creat falsa impresie că acestea trebuie să debuteze cu o perioadă de consiliere. Nimic mai fals !
Înțeleg să consiliem și să îndrumăm operatorii economici noi pe piață sau pe cei pe la care nu am mai trecut de-a lungul activității desfășurate de aceștia. Acolo unde, în schimb, constatările ne vor arăta abateri de la bunul simț comercial, se vor aplica sancțiuni în funcție de gravitatea celor constatate.
A nu-ți respecta consumatorul ce îți trece pragul pentru că invoci necunoașterea legii nu poate fi o scuză și nici o justificare. Românii au ales alte destinații de vacanță pentru că, în timp, serviciile puse pe piață de către unii dintre operatorii economici au lăsat sau lasă de dorit. Consider acest comunicat un avertisment transmis public. Cumpărați produse de calitate, faceți curățenie, înlocuiți saltele și cearceafuri, acolo unde este nevoie, și tratați turiștii ca pe membrii familiei voastre”, arată Horia Constantinescu, președinte ANPC.
Comandamentul de iarnă 2022 se va afla sub directa coordonare a Președintelui ANPC, Horia Constantinescu a Vicepreṣedinților Mihai Culeafă ṣi Sebastian Hotca și a directorului general Paul Anghel. Verificările vor fi realizate de comisarii ANPC, astfel încât, până pe data de 13 ianuarie 2023 – perioada în care structura va fi activă – să poată fi monitorizate principalele zone vizate de turiști și iubitorii sporturilor de iarnă, în perioada cea mai aglomerată din acest sezon. În acest fel, comisarii ANPC se vor asigura, în mod deosebit în această perioadă suprasolicitată, că sunt respectate prevederile legii și, implicit, drepturile consumatorilor, de către operatorii economici din zonele respective.
DirectMM.ro














