În Centrul Vechi din Baia Mare: O seară de colind autentic și tradiție, alături de Grupul Iza - 31 minute în urmă
Lecții de la polițiști pentru elevii de la Școala „Lucian Blaga” - 1 oră în urmă
In memoriam Antoniu Tiberiu Florian, sigheteanul omorât în Revoluția din decembrie 1989 - 2 ore în urmă
CSS Baia Sprie: rezultate impresionante la December Run 2025 - 2 ore în urmă
Elevii de la Liceul Internațional din Baia Mare, în vizită la Muzeul Tarnița din Băița - 3 ore în urmă
Parfumuri contrafăcute scoase la vânzare în parcare - 3 ore în urmă
Despre visul unei Filarmonici la Baia Mare - 3 ore în urmă
Daruri de la polițiștii de frontieră pentru familii cu probleme - 5 ore în urmă
Revoluția Română: 17 decembrie 1989, Timișoara. Ziua în care Ceaușescu a dat ordin să se tragă - 5 ore în urmă
Lăpușencele au adus „Mirosul Crăciunului” pe scena Teatrului Național din București - 5 ore în urmă
E colindă în familie: Parohia ortodoxă băimăreană cu Sfântul Iosif Mărturisitorul ca adevărat protector a mers la PS Iustin, arătând multă unitate!
E colindă în familie: Parohia ortodoxă băimăreană cu Sfântul Iosif Mărturisitorul ca adevărat protector a mers la PS Iustin, arătând multă unitate!
Un exemplu de credință deja devenit tradiție are loc în Ajun de Crăciun în parohiile ortodoxe. Credincioșii își fac timp între slujba din Ajun și colindul din acea seară pentru a-și colinda ierarhii.
Gazdă bună, PS Iustin ne-a primit, și anul acesta, cu colindul. Ca membru al Parohiei și Asociației Filantropice Sfântul Iosif Mărturisitorul, am mers la PS Iustin. Poate că n-am fost cei mai buni la colindă, dar cu siguranță urarea făcută de Nicoleta Iulia Câmpan a făcut diferența.
În Parohia Ortodoxă Sfântul Iosif Mărturisitorul Baia Mare vin zilnic persoane nevoiașe. Cu toții primesc ajutorul necesar. Așadar darul cântatului poate că nu este cel mai bun har al nostru. Dar faptele bune înăptuite de-a lungul unui an, dorința de a dărui și sprijinul oferit celor din jur fac parohia un ajutor mare pentru comunitate. „Parohia noastră este ca o familie”, a rostit părintele paroh Vasile Fodoruț în fața PS Iustin, iar episcopul a recunoscut forța credinței unei parohii mici din centrul Băii Mari în contextul trăit.
„Se cuvine să îi mulțumim PS Iustin pentru binecuvântarea sa. Noi facem ceea ce putem pentru a face bine în comunitatea noastră”, arată Vasile Fodoruț. Epiescopul Ortodox al Maramureșului și Sătmarului și-a arătat dorința ca membrii parohiei să își mențină dorința de a ține comunitatea împreună, mai ales că prezența la colindat s-a dovedit a fi una semnificativă.
C.Ț.























