14 decembrie – un an de la trecerea la cele veșnice a lui Mircea Diaconu - 49 minute în urmă
Prognoză meteo Maramureș – 14 decembrie 2025 - 2 ore în urmă
Înfrângere pentru Știința Explorări în ultimul meci oficial din acest an - 11 ore în urmă
Despre adversara României din barajul pentru CM 2026 – o radiografie în cifre - 12 ore în urmă
„O jucărie pentru o bucurie”, un demers al CS Minaur - 13 ore în urmă
Remiză acasă pentru CSM Sighet cu prima clasată - 13 ore în urmă
Ultima noapte a lui Nichita Stănescu - 14 ore în urmă
Victorie fără dureri de cap pentru CS Minaur cu „lanterna roșie” - 15 ore în urmă
Festivalul „Cum e datina străbună”, la Sighetu Marmației - 15 ore în urmă
Concurs de Kendama pentru tineri, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 17 ore în urmă
Contraste interesante de sezon în întreg Maramureșul: Culori caracteristice de toamnă în imagini superbe, motive întemeiate pentru a vizita județul
Contraste interesante de sezon în întreg Maramureșul: Culori caracteristice de toamnă în imagini superbe, motive întemeiate pentru a vizita județul
Luna octombrie aduce în fiecare an peisaje de vis. Este cunoscut faptul că atunci când arșița se domolește, natura ajunge să fie îmbrăcată cu una din cele mai fascinante haine.
Spectacolul cromatic și coloristica incredibilă ajunge să fie un adevărat paradis pentru cei care vor să surprindă instantanee minunante. Faptul că toamna este un anotimp de tranziție face ca transformarea să nu fie una uniformă. Probabil chiar acesta este farmecul.
Acum cam peste tot în județ, avem atracții naturale, îmbrăcate în diverse nuanțe, de la galben, la arămiu, la portocaliu, roșu, maro și chiar violet. În mod normal am fi tentați să spunem că toamna, cu ale sale zile ploioase, este vreme de stat în casă, dar atunci când vremea permite, cadrul natural este unul superb și merită vizitat și fotografiat.
Dacă ar fi să facem o radiografie a naturii în Maramureș, în octombrie, ar fi cam dificil, întrucât tocmai acest element, al lipsei de uniformitate, face ca imaginile să fie unice în felul lor. În aria montană înaltă, avem deja iz de iarnă, în timp ce în Codru și Chioar încă se simte seceta. Iar pe dealurile din jurul Băii Mari se observă transformarea naturii. Iată câteva instantanee superbe surprinse în Maramureș!
C.Ț.

















