Două persoane, arestate preventiv într-un dosar de trafic de droguri în Maramureș - 5 minute în urmă
Expoziția Internațională de Pictură Sighet700 a fost inaugurată la Sighetu Marmației - 8 minute în urmă
1 august 1835, s-a născut George Pop de Băsești - 50 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș, sâmbătă 1 august 2026 - 2 ore în urmă
Spectacol pe cer în ultima noapte din iulie. Delta Aquaridele și Perseidele se întâlnesc cu Alpha Capricornidele - 13 ore în urmă
România intră în stare de alertă energetică. Debitul scăzut al Dunării pune presiune pe producția de electricitate - 13 ore în urmă
Restricții de circulație și parcare în zona Pieței Universității (Buclă) - 14 ore în urmă
Vești nu prea bune: canicula se intensifică - 15 ore în urmă
Loc de muncă în Baia Mare. Restaurantul Social ASSOC face angajări - 17 ore în urmă
Clipe de neuitat pe litoralul românesc pentru 17 copii și tineri din sistemul de protecție specială al DGASPC Maramureș - 17 ore în urmă
Coconii Deseștiului, Premiul I la Festivalul concurs „Datini și obiceiuri din străbuni lăsate” din Cluj-Napoca
În 8 decembrie, Coconii Deseștiului au participat la Festivalul concurs „Datini și obiceiuri din străbuni lăsate” din Cluj-Napoca.
Alături de alte 28 de școli participante, micuții maramureșeni au reușit să ridice juriul în picioare și să aducă acasă premiul I.
„Pentru că „oamenii și portu’ nost oriunde de cinste-o fost”, nu am vrut să coborâm ștacheta nici de această dată. Am vrut și vrem să arătăm tot ce are Maramureșul mai valoros: portul și tradiția. Pentru ca Maramureșul tradițional să dăinuiască este nevoie de o strânsă legătură între generații. Fiecare generație are ceva de învățat de la celelalte. Noi învățăm de la părinți, bunici și nădăjduim că alții ca noi, sau mai mici chiar, o să învețe de la noi.
Cu ajutorul coordonatoarelor, care ne sunt mereu alături, încercăm de fiecare dată să venim cu ceva nou în fața dumneavoastră, a publicului. Vechi, dar nou. Doamnele coordonatoare în strânsă colaborare cu domnul instructor coregraf, au grijă să nu se risipească nimic. Totul este reînnoit și transmis. Iar noi, coconii , vă transmitem dumneavoastră.
A fost o săptămână aglomerată, dar cu ajutorul lui Dumnezeu le-am dus pe toate la bun sfârșit. Am fost prezenți la Târgul de Crăciun de la Ocna Sugatag, am bucurat oaspeții de la Mountain Pearl (Stațiunea Izvoare) și am încheiat săptămâna cu oameni dragi de la Clubul Rotary Sighet. Le mulțumim tuturor pentru invitație și ospitalitatea de care au dat dovadă. În continuare ne pregătim pentru sărbătorile de iarnă cu colinde, Viflaim și Noaptea de Bobotează”, transmit Coconii Deseștiului.
L.C.H.









