CM Natație Juniori: Senzaționalul David Popovici, medalie de aur în proba de 200m liber! Un nou record al competiției!

David Popovici a obținut joi medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatelor Mondiale de Nataţie pentru juniori de la Lima, Peru, arată hotnews.ro.

Sportivul nostru a oprit cronometrul la 1:46.18, timp suficient pentru a cuceri aurul mondial. Popovici a fost urmat pe podium de ungurul Daniel Meszaros (1:48.98) și de italianul Filippo Bertoni (1:49.05).

Victoria lui David Popovici a fost una clară, diferența față de următorii clasați fiind de +02.80 (Meszaros) și +02.87 (Bertoni). Timpul înotătorului legitimat la CS Dinamo reprezintă un nou record al competiției.

România, rezultate extraordinare la Mondialele pentru juniori de la Lima! Primele medalii ale României la Campionatele Mondiale de la Lima a fost aduse de Vlad Stancu (argint la 400 m liber) și ștafeta masculină de 4×100 m liber (aur), mai arată sursa citată în acest articol.