Marș festiv al absolvenților Facultății de Litere din Baia Mare - 16 minute în urmă
Prognoza meteo pentru Maramureș – Joi, 22 mai 2025 - 49 minute în urmă
Mare onoare și bucurie: Grupul DATINA din Dumbrăvița, premiat la Patriarhia Română - 10 ore în urmă
“Tabără de pictură” în Baia Sprie - 10 ore în urmă
Un pas înainte pe drumul spre promovare pentru Minaur - 10 ore în urmă
Partidul Oamenilor Tineri se scufundă - 11 ore în urmă
52 de microbuze electrice de transport școlar pentru Maramureș - 11 ore în urmă
Un motociclist a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină în Baia Mare - 15 ore în urmă
„Tatăl meu, eroul meu!” – proiect de suflet desfășurat de Grădinița cu Program Prelungit Târgu Lăpuș - 15 ore în urmă
Ansamblul „Berbeștenii” participă la Festivalului-Concurs Național pentru soliști vocali și ansambluri de dansuri populare „Danțu’ Tinerilor” - 16 ore în urmă
Celebrul obicei agrar „Udătoriul din Șurdești” va avea loc în a doua zi de Paști
În 21 aprilie, de la ora 12.00, va avea loc cea de-a XXV-a ediție a „Udătoriului din Șurdești”, celebrul obicei agrar.
Acesta se va desfășura la Biserica de lemn Arhangheli Mihail și Gavril din localitate (Biserică din Patrimoniul UNESCO)
Invitați: Deți Iuga, Maria Luiza Mih, Mihaela Iacob, Gabriela Ardusătan, Raluca și Georgiana Pintzoi, Raluca Coroian și Paul Crăciun, Augustina Băban, Centrul muzical „Totul are un început”, Alesia Cufoian, Instrumentiști „Dor de folclor”. Ei vor fi acompaniați de formația condusă de Flaviu Dan.
Despre Udătoriul din Şurdeşti
În postul Paştelui, cu două săptămâni înainte, feciorii din Şurdeşti îşi aleg doi crai, care vor organiza întreaga sărbătoare. Tot în aceste zile îl aleg şi pe cel care a ieşit primul la arat şi îl numesc “Udători”. Udătoriul trebuie să fie om harnic, bine văzut în sat, să aibă copii “pentru ca anul să fie roditor”. Craii şi ceilalţi feciori urmăresc respectarea regulilor postului: să nu umble la fete, să nu facă alte fapte nepermise în post. În ziua de Sânjorz, sau a doua zi de Paşti, dacă acesta cade mai târziu, după slujba de la biserică, are loc binecuvântarea preotului. Tot acum se “ridică” Udătoriul şi se împart, tot prin ridicare, funcţiile: Judecătorul, Socotitorul, Înmulţitorul, Scăzătorul, Plotonierul, Şeful de post etc., după câţi feciori sunt. Se pleacă acasă la Udători, care deja a ascuns un ban în nişte cioate de lemn, pe care feciorii trebuie să le spargă să-l găsească. Este, de fapt, un adevărat spectacol. Banul poate fi ascuns şi ca ic în toporiştea securii. După ce s-a găsit banul, craii îi ridică pe Udători, se pregăteşte plugul şi teleguţa, se înjugă boii şi pleacă spre râu. Udătoriul încearcă mereu să fugă, alţi prieteni fură roata sau dejugă boii – să-i împiedice pe feciori să-l poarte spre râu. După ce este udat la râu, feciorii fac un joc, “Ardelenescu”, şi se îndreaptă spre casa Udătoriului. Se servesc sarmale, horincă, prăjituri, se face joc, craii urmărind să nu joace fată cu bărbat însurat sau fecior cu nevastă, încălcarea acestor interdicţii fiind pedepsită cu lovituri de mai la talpă. Un tribunal ad-hoc intră în funcţiune. Judecătorul, Procurorul dau pedeapsa. Socotitorul le socoteşte, Înmulţitorul le măreşte, Scăzătorul le scade. Este un adevărat spectacol pentru întregul sat şi pentru cei veniţi din împrejurimi. Jocul durează până noaptea târziu. În prima duminică după Paşti, Duminica Tomei, se aruncă maiul, semn că toate interdicţiile pe care le aveau au căzut.
Foto arhivă – Sursa: Gabriel Motica