„Tânjaua Hotenarilor” are loc în acest final de săptămână; Vechiul obicei agrar atrage an de an numeroși participanți - 5 ore în urmă
Intervenție a salvamontiștilor în zona Strâmbu Băiuț în sprijinul unui bărbat accidentat - 6 ore în urmă
Etapă fără surprize în Liga 5 - 6 ore în urmă
Povestea tenismenei Karla Pop: de la primul antrenament, la performanțele obținute în turneele FRT - 7 ore în urmă
Peste 600 de sancțiuni contravenționale aplicate de polițiștii maramureșeni în minivacanța de 1 Mai - 8 ore în urmă
DGASPC a organizat o întâlnire de formare privind prevenirea consumului de substanțe interzise la Sighetu Marmației - 9 ore în urmă
42 de infracțiuni constatate în primele trei zile ale lunii de polițiștii de frontieră din cadrul ITPF Sighet - 10 ore în urmă
Doina Cornea, opt ani de la trecerea la cele veșnice - 10 ore în urmă
DanceLight Studio Baia Mare, două locuri I la Black Swan Dance Competition - 10 ore în urmă
Opera „Bărbierul din Sevilla” va fi pusă în scenă la Centrul Cultural „Titiana Mihali” din Borșa - 11 ore în urmă
Avem Campania „Curățăm România”: În comuna maramureșeană Ieud elevii școlii alături de cadrele didactice și lucrătorii SGA au curățat albia râului localității!
Avem Campania „Curățăm România”: În comuna maramureșeană Ieud elevii școlii alături de cadrele didactice și lucrătorii SGA au curățat albia râului localității!
Campania națională se va desfășura acum toată luna mai. În toate comunitățile se vor face acțiuni de ecologizare. Acțiuni atât de necesare pentru a avea un mediu mai curat împreună.
De această dată vom vorbi despre mobilizarea din localitatea Ieud. Elevi și cadre didactice dar și angajați de la Apele Române au pus mână de la mână pentru a curăța albia râului care traversează comuna cu același nume.
„50 de elevi de la Școala Gimnazială Ieud, alături cu colegii noștri din cadrul Sistemului de Gospodărire a Apelor Maramureș, au adunat 420 de kilograme de deșeuri, din zona râului Ieud (localitatea Ieud): 200 de kilograme PET-uri; 100 kilograme textile; 120 de kilograme deșeuri plastic. Campania continuă, acțiunile de igienizare continuă!”, arată acum reprezentanții Administrației Bazinale de Apă Someș Tisa.
C.Ț.


















