Avem atleți de valoare: Sportivii din Maramureș au obținut în Irlanda noi performanțe încântătoare la Campionatul Mondial Masters Alergare Montană!

Rezultate frumoase pentru ACS Athletic Tg.Lăpus la Campionatele Mondiale Masters Alergare Montană, care s-au desfășurat în intervalul 2-3 septembrie, în Clonmel, Irlanda.

Alergătorii maramureșeni au urcat de patru ori pe podium. Vorbim despre trei medalii obținute de argint și una de bronz. Traseul a fost unul dificil, dar iată că sportivii lăpușeni au fost la înălțime.

Așadar, Nicoleta Sasu, a câștigat argintul la categoria F35, și este vicecampioană mondială pe echipe, respectiv a obținut locul 10 individual, timp 1h01’00”! Maria Miholca a câștigat argintul la categoria F40, este vicecampioană mondială pe echipe, și a obținut locul 33 individual, timp 1h22’26”! Delia Cupsa a câștigat argintul la categoria F45, este vicecampioană mondială pe echipe, și a obținut locul 26 individual, timp 1h16’20”! Artur Miklos a câștigat bronzul la categoria M50, a obținut medalia de bronz pe echipe și s-a clasat pe loc 8 individual, timp 52’03”! Felicitări tuturor!

”Traseu alergabil, dar în același timp tehnic și dificil, cu multe urcări, mai lungi, mai scurte, cu zone în care trebuia să fii atentă unde calci! Pentru mine, 2022 a fost anul argintului la competițiile internaționale masters: argint la Tampere (individual), argint la Clonmel (echipe) și un bronz la Grosseto (echipe). Povestea continuă cu noi obiective mărețe!”, arată campioana Nicoleta Sasu. Le dorim mult succes și în continuare!