Avem atleți de valoare: Sportivii din Maramureș au obținut în Finlanda noi performanțe încântătoare, la Campionatul Mondial Masters! Iată premiile!

Sportivii din Țara Lăpușului dovedesc iar că au valoare care este recunoscută la nivel internațional. Aceștia au obținut noi medalii în competiții importante din lume.

Rezultate deosebite pentru România, pentru Maramureș, pentru ACS Athletic Tg.Lăpuş, la Campionatele Mondiale Masters aer liber Tampere. Finlanda, la proba de cross-country 8000 m.

Nicoleta Sasu a obținut medalia de argint, categoria F35, fiind așadar vicecampioană mondială. Artur Mikloș a obținut medalia de aur pe echipe, la categoria M50, alături de Marcel Laza (CS Bihorul Beiuș) și Cristian Stancu (ACS Locomotiva București), fiind așadar campioni mondiali. Din delegația română a mai obținut un rezultat deosebit, Nicoleta Ciortan (CS Danubiu Tulcea), adică medalia de aur, la categoria F45! Ar mai fi de consemnat la categoria M65, pe Vasile Hârjoc, care a obținut locul 11! Felicitări tuturor!