Junioarele 4 de la HC Băban și Academia „Alexandru Csepreghi” s-au oprit în faza semifinală - 5 ore în urmă
Echipa de rugby a CSS 2 Baia Mare a încheiat Campionatul Național U16 pe locul 5 - 6 ore în urmă
Concursul Județean „Piticot Francofon” a adus rezultate deosebite elevilor Școlii Gimnaziale „Simion Bărnuțiu” Baia Mare - 6 ore în urmă
Conversații cu sens la Cărturești: Tinerii băimăreni sunt invitați la o nouă întâlnire pe tema singurătății în era digitală - 6 ore în urmă
Profesia de polițist, promovată în rândul liceenilor de la Colegiul „Mihai Eminescu” - 7 ore în urmă
Weekend cu 99 de situații de urgență gestionate de ISU Maramureș - 9 ore în urmă
Noua metodologie pentru profesori a fost publicată în Monitorul Oficial - 10 ore în urmă
Sorana Cîrstea, victorie clară în fața cehoaicei Linda Noskova - 10 ore în urmă
Remiză pentru CSM Sighet în ultimul meci acasă din acest sezon - 11 ore în urmă
Pe 16 mai: ROOM FOR THREE – Jazz Organ Trio, live la Centrul de Artă Contemporană Colonia Pictorilor din Baia Mare - 11 ore în urmă
Au început înscrierile la „Rabla local”; Programul se adresează celor cu mașini vechi și poluante
Programul privind casarea autovehiculelor uzate – Rabla local – începe azi, 31 iulie. Persoanele fizice se pot înscrie pentru a primi 3.000 lei în schimbul casării unui autovehicul vechi şi poluant.
Bugetul programului este de 240 de milioane de lei, iar Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a anunţat că 100.000 de români sunt potenţiali beneficiari.
”Proprietarii de maşini vor primi 3.000 lei în schimbul casării unui autovehicul vechi şi poluant. Din suma de 3.000 lei, 2.400 lei sunt alocaţi din Fondul pentru mediu şi 600 lei susţinuţi din bugetul local”, a subliniat ministrul Mediului.
Ministrul a mai specificat că aproximativ 500 de primării sunt înscrise în programul Rabla Local şi că fiecare român care va aplica la program va primi 3.000 de lei în schimbul casării autovehiculului vechi.
„Lista celor aproximativ 500 de unităţi administrativ-teritoriale se află deja pe site-ul Agenţiei pentru Fondul de Mediu. Cetăţenii ar trebui, înainte de a încerca să aplice şi înainte de a se înscrie, să se asigure că unitatea administrativ-teritorială unde îşi au domiciliul este eligibilă în program. Totodată, îmi manifest speranţa, după ce vom constata cu toţii că acest program va fi unul de succes, aşa cum e şi Rabla Clasic, cum e şi Rabla Plus şi restul primăriilor, pentru că în România avem peste 3.000 de UAT-uri, deci mai sunt încă 2.500 care în viitor ar putea să beneficieze de prevederile programului”, a declarat Mircea Fechet.
Înscrierea persoanelor fizice în cadrul programului se realizează prin intermediul aplicaţiei informatice puse la dispoziţie de către AFM, până pe 31 august 2023, ora 16:30 sau până la epuizarea bugetului alocat fiecărei localităţi validate în program.
„Ne dorim ca până în anul 2026 să scoatem peste un sfert de milion de rable din circulaţie, adică din maşini mai vechi de 15 ani”, a completat Fechet, potrivit hotnews.ro.















