Program complet pentru gravide la Spitalul Județean Baia Mare - 2 ore în urmă
Junioarele 3 de la CS Marta debutează astăzi la turneul semifinal 1 - 2 ore în urmă
Prima ediție a Conferinței Medicilor Rotarieni, start la Baia Mare - 2 ore în urmă
„Țara celor 4 Țări” , inițiativă pentru promovarea tradițiilor din Maramureș - 3 ore în urmă
Micro-ferma „Mangalița din Deal”: o inițiativă deosebită a unei familii din Buzești - 3 ore în urmă
Știința Explorări continuă, în weekend, lupta pentru menținerea în Divizia A1 - 3 ore în urmă
Colegiul Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare găzduiește Concursul Interjudețean de Matematică Aplicată în Economie „ECOMAT” - 3 ore în urmă
Magia dansului sportiv revine la Târgu Lăpuș: „IDance Academy Festival”, două zile de spectacol și energie - 3 ore în urmă
Băimăreanul Traian Rareș Tuș, implicat în cercetări de top la Institutul Max Planck pentru Fizica Plasmei - 3 ore în urmă
Izvorul Tămăduirii este prăznuit anual în prima vineri după Sfintele Paști - 4 ore în urmă
Atmosferă de sărbătoare: A început „Târgul Cepelor” la Asuaju de Sus
Azi, 6 septembrie, la Asuaju de Sus a debutat cea de-a 54-a ediție a Festivalului Interjudețean al Cântecului și Dansului Popular din Țara Codrului – „Târgul Cepelor”.
Evenimentul, devenit o tradiție a zonei, a adunat în această seară numeroși localnici și vizitatori veniți să se bucure de muzică, dans și atmosfera de sărbătoare.
Pe scena festivalului au urcat artiști îndrăgiți (Melisa Covaci, Andrea & Călin Damse Band și DJ Tureanu) care au încântat publicul cu momente muzicale deosebite. Nu au lipsit nici surprizele pentru cei mici: personaje de poveste au animat atmosfera și au adus zâmbete pe chipurile lor.
De-a lungul târgului, vizitatorii au găsit tarabe pline de bunătăți tradiționale, produse locale, jocuri și suveniruri, transformând întreaga manifestare într-o adevărată sărbătoare populară.
Sărbătoarea continuă și mâine, 7 septembrie. Manifestările încep la ora 10:00 cu un program artistic al formațiilor de amatori din județele Maramureș, Satu Mare și Sălaj. În paralel, vizitatorii pot admira o spectaculoasă expoziție de mașini de epocă, organizată de „Käfer Club” Baia Mare.
De la ora 12:00 va avea loc deschiderea oficială, cu prezentarea invitaților și luări de cuvânt.
Momentul culminant al festivalului va fi la ora 13:00, când publicul se va bucura de un recital susținut de Ovidiu Purdea Someș, prezentatorul programului artistic. Pe scenă vor mai urca numeorși artiști și ansambluri de renume:
Deți Iuga;
Ansamblul Folcloric Național „Transilvania”;
Ionuț Uivaroși și Grupul Codrenii;
Malvina Madar Iederan;
Crina Horincar;
Ansamblul Folcloric „Cununița” Satu Mare;
Leontina Dorca;
Maria Carmen Sas.

















