Prognoza meteo Maramureș, joi 15 ianuarie 2026 - 47 minute în urmă
Meci spectaculos, încheiat cu o remiză între CS Minaur și campioana CSM București - 12 ore în urmă
Andreea Gherghel de la CSM Baia Mare, printre cei mai buni sportivi ai județului Maramureș în 2025 - 13 ore în urmă
Performanță și fair-play pentru fotbaliștii de la Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” din Baia Mare - 13 ore în urmă
Sprijin record pentru Ucraina în valoare de 90 de miliarde de euro de la Uniunea Europeană - 13 ore în urmă
„Petre Dulfu – medalion biobibliografic”, de Ziua Culturii Naționale, la Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș - 13 ore în urmă
Centrul Rivulus Pueris: lecții de limba engleză pentru copiii beneficiari - 14 ore în urmă
Incendiu într-o hală din Baia Mare. O persoană a ajuns la spital - 14 ore în urmă
Prostituția, noul mare proiect de țară - 15 ore în urmă
Seara jocurilor la Groși: Distracție pentru toate vârstele - 15 ore în urmă
Arșița verii în țară: Atenționarea meteorologică de caniculă este valabilă aproape toată săptămâna, cu posibilitatea de continuare!
Arșița verii în țară: Atenționarea meteorologică de caniculă este valabilă aproape toată săptămâna, cu posibilitatea de continuare!
Cupola de foc care își face acum de cap în vestul Europei ajunge în arealul țării noastre. Vom avea parte de zile caniculare, în care disconfortul termic va fi accentuat.
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare de specialitate pentru ziua de joi, dar care momentan nu vizează Maramureșul. Dar cele emise pentru zilele de 22-24 iulie ne vor afecta și pe noi.
Astfel, a fost emis cod galben pentru zilele de 22, 23 și 24 iulie. Fenomene vizate: val de căldură, disconfort termic ridicat. În următoarele zile, valul de căldură se va extinde și va cuprinde cea mai mare parte a țării și se va intensifica treptat, disconfortul termic va crește, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. În general temperaturile maxime se vor situa între 35 și 37 de grade, iar cele minime vor fi de 18…20 de grade. Vom avea cod portocaliu pentru vestul Maramureșului. Fenomene vizate: val de căldură în intensificare și disconfort termic accentuat. Interval de valabilitate: 22 și 23 iulie.
Pe parcursul zilelor de vineri și sâmbătă (22 și 23 iulie) în Banat, Crișana, sudul Olteniei, sud-vestul Munteniei, nord-vestul Transilvaniei și în vestul Maramureșului valul de căldură se va intensifica. În general după-amiaza se vor înregistra valori termice de 37-39, local chiar 40 de grade, iar noaptea nu vor coborî sub 20-22 de grade și prin urmare disconfortul termic va fi accentuat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. În funcţie de evoluţia şi intensitatea fenomenelor meteorologice, Administraţia Naţională de Meteorologie arată că va actualiza prezentul mesaj.
C.Ț.






