Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 5 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 7 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 11 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 12 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 12 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 12 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 14 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 15 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 16 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 16 ore în urmă
Ajutor pentru o bătrânică: Jandarmii au pus mâna pe securi și au crăpat toate lemnele din curtea sa
Un capăt de sat, o căsuță modestă și o bunicuță în curte lângă o grămadă de boci de lemn ce trebuie tăiați și aranjați pentru iarnă la uscat. Aceasta a fost imaginea care i-a impresionat pe jandarmii din cadrul Grupei de Supraveghere și Intervenție Târgu Lăpuș care se întorceau de la o acțiune silvică desfășurată în apropierea comunei Groșii Țibleșului.
„Deși obosiți și înfrigurați după o zi petrecută în ploaie prin munte, compasiunea, omenia și grija pentru semeni nu i-a lăsat să treacă fără să se oprească în poartă și să o întrebe pe bătrână dacă are cine să o ajute: „Și-a face milă de mine vreun om din sat, că mă știu singură”.
Fără să stea pe gânduri, jandarmii și-au suflecat mânecile, au pus mâna pe securi și au crăpat numaidecât toate lemnele din curte, aranjându-le îndată la uscat. În câteva ore, grămada de boci devenea un rând de lemne frumos tăiate și aranjate.
„Bine să vă dea Dumnezeu!” le-a mulțumit bunicuța în poartă jandarmilor, asigurându-i că-i va pomeni mereu în rugăciunile ei.
Este un gest simplu dar valoros prin care colegii noștri au dat dovadă de omenie și grijă pentru semeni. Binele este o alegere, iar ei au ales să fie empatici și omenoși.
Gestul acesta nu este singular, colegii noștri desfășurând astfel de acțiuni de ajutorare a persoanelor vârstnice sau a persoanelor vulnerabile atât în cadrul unor activități planificate cu diferite prilejuri, cât și spontan, de fiecare dată când au ocazia.
Felicitări, dragi colegi! Sunteți un exemplu de urmat”, transmit reprezentanții Jandarmeriei Maramureș.















