Doar un egal acasă și CS Minaur rămâne pe locul 6 - 11 minute în urmă
3 mai, Ziua Mondială a Libertății Presei - 41 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 3 mai 2026 - 2 ore în urmă
Aur pentru o maramureșeancă la Olimpiada sportului liceal militar - 12 ore în urmă
Campania Educațională „Hai la liceu!” a ajuns și la elevii din Remetea Chioarului - 15 ore în urmă
Pilier din Georgia pentru „zimbri” - 15 ore în urmă
Val de premii obținute de elevii Colegiului Economic „Nicolae Titulescu” la concursurile școlare de chimie - 16 ore în urmă
Sesiunea Internațională de Comunicări Științifice Studențești „Nord- perspective interdisciplinare” revine cu ediția a VIII-a, la Facultatea de Litere - 17 ore în urmă
George Simion participă mâine la Sâmbra Oilor din Satu Mare - 18 ore în urmă
Activități dedicate insectelor la Centrul Comunitar Multifuncțional din Baia Mare - 18 ore în urmă
Actualizare: Urmările nenorocirii din stație: Denisa a fost resuscitată după un stop cardiorespirator! Raul are nevoie de sânge! Șoferul, reținut pentru 24 ore
Accidentul din Baia Mare, din seara de sâmbătă, 3 iulie, constituie, în continuare, cel mai dezbătut subiect din comunitate. Asta întrucât apar informații noi despre teribilul eveniment.
Victimele sunt din Baia Mare, un cuplu, Raul și Denisa, în vârstă de 23, respectiv 20 de ani. Cei doi au fost efectiv striviți de autoturismul pierdut sub control, în vârstă de 20 de ani din Buciumi.
Care este în prezent starea de sănătate a celor doi este întrebarea pe care și-o adresează acum toți apropiații tinerilor a căror singură „vină” este că s-au aflat în acel loc, la momentul nepotrivit. Să spunem din start faptul că cei doi nu au avut nicio șansă în fața mașinii scăpate de sub control. Denisa a fost azvârlită prin sticla stației de autobuz. O bară de aluminiu a băncii efectiv i-a secționat piciorul stâng. Raul a suferit o fractură deschisă la piciorul drept.
Medicii au fost nevoiți să îi amputeze Denisei piciorul stâng ca urmare a leziunilor suferite. Tânăra este în prezent internată în Baia Mare, însă se află în comă profundă, în timp ce Raul, partenerul său, a fost transferat la Cluj, unde a fost supus unei intervenții chirurgicale. Starea tinerei este în continuare deosebit de gravă. „A suferit un stop cardiorespirator azi-noapte (n.red. – 4 spre 5 iulie), însă a fost resuscitată. În continuare, starea sa este critică, astfel că prognosticul medicilor este unul rezervat. În ceea ce-l privește pe partenerul ei, acesta se află în Cluj. Tocmai a fost dezintubat (n.red. – luni, 5 iulie) și respiră singur, însă are nevoie de sânge”, a arătat, pentru DirectMM.ro, Alexandru Oros, managerul Spitalului Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare.
În tot acest timp, șoferul autoturismului este cercetat în stare de libertate. Momentan. Surse din cadrul anchetatorilor au arătat, pentru DirectMM.ro, faptul că ar putea fi analizată și posibilitatea luării unor măsuri preventive, în funcție de evoluția anchetei. Rămâne de văzut ce se va întâmpla! Cert este faptul că întreaga comunitate băimăreană este revoltată de faptul că doi tineri, cu toată viața în față, au fost nenorociți de un autoturism scăpat de sub control, în timp ce așteptau în stație să vină autobuz. Vom reveni cu amănunte!
ACTUALIZARE – Decizie previzibilă, dat fiind interesul comunității pentru incident și dată fiind gravitatea acestui caz. Șoferul a fost reținut.
„În cauză, polițiștii Biroului Rutier au dispus reținerea șoferului pentru 24 de ore sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă”, a arătat Ionela Cozma, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție al Județului Maramureș.
C.Ț.
Citește și
Apel umanitar: E nevoie de sânge pentru tânărul lovit de mașină în stația de autobuz de la Vivo








