Un pilot român a murit după ciocnirea a două elicoptere care luptau cu incendiile din Grecia - 5 ore în urmă
Canotajul românesc, demonstrație de forță la Europene - 7 ore în urmă
Dan Cicioc, tânărul pictor băimărean care transformă emoția în artă - 7 ore în urmă
Clipa de Natură - 8 ore în urmă
Clubul de lectură pentru copii continuă la Filiala Traian din Baia Mare - 8 ore în urmă
Tradiții din țară și din străinătate, reunite la Festivalul Internațional de Folclor „MARA” - 9 ore în urmă
Zi de reculegere la Mănăstirea „Sfânta Maria” din Baia Mare - 10 ore în urmă
Preasfințitul Părinte Iustin a slujit la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare în această duminică - 10 ore în urmă
Ge-Baek Summer Camp 2026: Experiență de neuitat pentru sportivii băimăreni la Asuaju de Sus - 11 ore în urmă
Albumul „101 minuni de la capătul lumii – Băiuț”, semnat de Walter Übelhart, studiat de doctoranzi din Franța și Spania - 11 ore în urmă
Acțiune importantă: 700 persoane sunt angrenate în Maramureș la recensământul agricol. Ce animale din gospodărie vor fi recenzate. Bonus, alte informații utile
În Maramureş, Recensământul General Agricol – runda 2020 este realizat de 585 de recenzori şi 115 recenzori – şefi, care vor colecta datele de la cele aproximativ 104.000 de exploatații agricole din comunele, oraşele şi municipiile din județ, informează reprezentanții Direcției Județene de Statistică.
Chestionarul electronic înregistrat pe tabletă cuprinde, în funcție de complexitatea exploatației, între 50 şi 350 de întrebări privind terenurile agricole lucrate şi animalele deținute. Nu vor fi recenzate persoanele care lucrează teren agricol cu suprafața sub 15 ari (0, 15 ha).
Vor fi recenzate păsările de curte, de la 9 capete în sus (găini, gâşte, rațe, curci). Porumbeii nu vor fi înregistrați. Celelalte animale (vaci, porci, oi, capre, iepuri, struți, animale de blană, familii de albine) vor fi recenzate, de la un exemplar în sus. Caii vor fi recenzați doar dacă proprietarul are teren agricol şi foloseşte forța de muncă a cabalinelor. Ciupercăriile nu vor fi recenzate.
Recenzorii nu solicită documente justificative, dar situația terenurilor exploatate trebuie să fie clară, la ar şi la metru pătrat, iar informațiile privind animalele trebuie să fie sigure. Recenzorii vor vizita şi utilizatorii de terenuri agricole care locuiesc la bloc, chiar dacă lucrează teren agricol în alte localități sau în alte județe. Datele individuale înscrise în chestionarul de recensământ sunt confidențiale şi vor fi utilizate doar în scopuri statistice. Codul numeric personal al capului exploatației va fi criptat.
Constituie contravenții: obstrucționarea persoanelor implicate în acțiunea de recensământ, în efectuarea înregistrărilor şi controlului datelor ce fac obiectul acestei cercetări statistice; refuzul furnizării informațiilor prevăzute în chestionarul de recensământ; furnizarea de date şi informații eronate sau incomplete. Contravențiile se sancționează cu amendă de la 1.000 la 5.000 lei, aplicată de personalul împuternicit de prefect sau primar, conform statisticienilor maramureșeni.
C.Ț.














