Campania Educațională „Hai la liceu!” a ajuns și la elevii din Remetea Chioarului - 44 minute în urmă
Pilier din Georgia pentru „zimbri” - 1 oră în urmă
Val de premii obținute de elevii Colegiului Economic „Nicolae Titulescu” la concursurile școlare de chimie - 1 oră în urmă
Sesiunea Internațională de Comunicări Științifice Studențești „Nord- perspective interdisciplinare” revine cu ediția a VIII-a, la Facultatea de Litere - 3 ore în urmă
George Simion participă mâine la Sâmbra Oilor din Satu Mare - 3 ore în urmă
Activități dedicate insectelor la Centrul Comunitar Multifuncțional din Baia Mare - 4 ore în urmă
Elev din Sighetu Marmației, calificat cu punctaj maxim în etapa națională a Concursului Național de Cultură și Civilizație Britanică - 4 ore în urmă
Elevi premiați la Concursul de cultură și educație financiar-contabilă - 4 ore în urmă
Meci în deplasare pentru ACS Fotbal Feminin Baia Mare, care are moralul ridicat după prima victorie din campionat - 5 ore în urmă
Maramureșean prins de polițiștii de frontieră conducând fără permis - 7 ore în urmă
Accident groaznic în Maramureș!: În județul nostru, o copilă plus încă trei femei au fost rănite. A intervenit inclusiv un elicopter SMURD!
Accident groaznic în Maramureș! În județul nostru, o copilă plus încă trei femei au fost rănite. Evenimentul rutier a avut loc în Rogoz. A fost, inclusiv, necesară intervenția unui elicopter SMURD!
Un eveniment de circulație s-a produs în după-amiaza de sâmbătă, 28 august, pe DJ 171C, în localitatea Rogoz. Încă de la început s-a știut că au fost implicate două autoturisme. Numărul victimelor trebuia stabilit la fața locului, cu toate că inițial s-a vorbit despre trei, din care una inconștientă.
La faţa locului s-au deplasat echipaje de pompieri, de descarcerare şi de poliţie. Conform unor informații, într-unul dintre autoturismele implicate în accidentul rutier se aflau mai multe persoane, care ar fi mers către o nuntă. O tânără din această mașină s-ar fi aflat în stare de inconștiență. Dincolo, în celălalt autoturism, s-ar fi aflat o singură persoană, șoferul. Toți cei implicați erau din zona Cupșeni – Libotin. Pentru tânăra aflată în stare gravă a fost solicitat un elicopter SMURD, care a transportat-o la o unitate medicală de specialitate.
Iată și ce spun reprezentanții IPJ Maramureș! „Sâmbătă, 28 august, la ora 16.14, polițiștii din Târgu Lăpuș au fost sesizați prin apel 112 despre producerea unui eveniment rutier pe D.J. 171C. La fața locului, polițiștii au constatat că în localitatea Rogoz două autoturisme care circulau în sensuri opuse au intrat în coliziune. Polițiștii au identificat conducătorii auto ca fiind doi bărbați de 33 și 37 de ani din Cupșeni și Libotin. În urma impactului a rezultat vătămarea corporală a trei femei cu vârste cuprinse între 26 și 59 de ani, toate din Cupșeni și a unei minore de 6 ani din Libotin. Toate persoale rănite au fost transportate la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale. Conducătorii ambelor autoturisme au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind zero. În continuare, polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă”, arată reprezentanții IPJ Maramureș.
C.Ț.















