Înfiinţarea şi dotarea unui centru de colectare prin aport voluntar în oraşul Tăuţii Măgherăuş - 2 ore în urmă
Săliștea de Sus își sărbătorește hramul de vară. PS Timotei Sătmăreanul va oficia Sfânta Liturghie Arhierească - 8 ore în urmă
Decizie istorică în Italia: Episcopia Ortodoxă Română primește recunoaștere oficială - 9 ore în urmă
Zilele Orașului Seini – „Cetatea Zynir”: Cine urcă pe scenă în ediția din acest an? - 9 ore în urmă
Anchetă după moartea unei fetițe de 6 ani într-un accident produs în Vișeu de Jos, Maramureș - 9 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Capcana păcii cu orice preț - 9 ore în urmă
Prietenie și credință: Tabăra de Vară „Credință, Rugăciune și Comuniune” revine și în acest an, la Bloaja - 9 ore în urmă
„Târgu Țarinii” revine în Poiana Botizii - 9 ore în urmă
Atelier de personalizat tricouri la Filiala Traian din Baia Mare - 12 ore în urmă
Sportiva Ionela Frișta din Baia Mare reprezintă țara noastră la Campionatul European de Beach Handball Junioare din Croația - 12 ore în urmă
Voiau să ducă substanțe interzise la Untold: Doi cetățeni polonezi au fost depistați cu droguri în PTF Petea
Doi cetăţeni polonezi au fost depistați de polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Petea având asupra lor, ascunse în bagajele personale, substanțe interzise. Cei doi au declarat că au venit în România pentru festivalul Untold din Cluj.
Mai exact, miercuri, 3 august, la Punctul de Trecere al Frontierei Petea a fost desfășurată o acțiune a polițiștilor de frontieră în cooperare cu lucrătorii SCCO Satu Mare. Astfel, în jurul orei 12.00 s-a prezentat pentru a intra în țară, călătorind din Polonia, un bărbat în vârstă de 27 de ani, cetățean polonez, însoțit de un conațional, în vârstă de 28 de ani.
În baza analizei de risc, cei doi au fost selectați în vederea efectuării unui control amănunțit asupra bagajelor personale.
Astfel, cu ocazia controlului, polițiștii de frontieră împreună cu câinele polițist CIMA, specializat în detectarea stupefiantelor, au descoperit, ascunse în bagajele acestora, mai multe tipuri de substanțe interzise: 13 flacoane – testosterone în formă lichidă de culoare gălbuie, 36 de comprimate de culoare verde cu inscripția Anastrozole tablets IP, alte 88 de comprimate de culoare albă, 58 de comprimate de culoare maro cu inscripția Zen Szen, 78 de comprimate cu inscripția Vitamin, alte două comprimate de culoare maro cu inscripția Ashwa – Gandha, două veste anti-înjunghiere și trei tuburi cu gaz iritant lacrimogen.
Având în vedere că substanțele active din produsele descoperite se află pe lista substanţelor dopante cu grad mare de risc, prevăzută în Legea 104/2008, în cauză a fost întocmită lucrare penală de către colegii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate pentru săvârșirea infracțiunii de trafic ilicit de substanțe dopante cu grad mare de risc, la finalizare fiind dispuse măsurile legale care se impun.















