Echipa Colegiului „Vasile Lucaciu” Baia Mare a obținut o mențiune la Festivalul Internațional de Book Trailere Boovie 2026 - 33 minute în urmă
Ziua Salvamont România va fi sărbătorită în Centrul Vechi din Baia Mare - 45 minute în urmă
Unitatea 1 de la Cernavodă a fost scoasă temporar din sistem - 1 oră în urmă
Campanie de colectare a deșeurilor voluminoase în Tăuții Măgherăuș - 1 oră în urmă
„Reflexii din Lăpuș – Artă în Diversitate”, o nouă întâlnire cu arta la Târgu Lăpuș - 3 ore în urmă
Studente ale Facultății de Științe din Baia Mare au descoperit practici sustenabile în domeniul farmaceutic, în Bulgaria - 4 ore în urmă
Beneficiarii cu dizabilități ai Centrului ”Phoenix” din Baia Mare au făcut o incursiune în Maramureșul Istoric - 5 ore în urmă
Urs semnalat la Copalnic Mănăștur, în zona unei stâne. A fost transmis mesaj RO-ALERT - 5 ore în urmă
Stagiul de practică în Maramureș al studenților geologi din București, încheiat cu succes - 5 ore în urmă
Iubitorii aventurilor montane sunt invitați să petreacă Noaptea Perseidelor în Munții Rodnei - 6 ore în urmă
Urmărire în trafic încheiată cu accident. Un tânăr recalcitrant a fost imobilizat de polițiști
Aseară în Berbești polițiștii au făcut semnalele regulamentare de oprire a unui autoturism care nu avea plăcuțe de înmatriculare. Întrucât șoferul și-a continuat deplasarea, polițiștii au pornit în urmărirea mașinii. ”În momentul în care autospeciala de poliție se afla pe contrasens, în dreptul unul autoturism care preceda automobilul urmărit, șoferul din mașina urmărită a încercat să efectueze manevra de depășire a autospecialei de poliție prin partea stângă, a pierdut controlul volanului, a părăsit partea carosabilă și a intrat în coliziune cu podețul unui imobil” – arată reprezentanții IPJ Maramureș. Trei tineri care se aflau în autoturism au încercat să fugă, însă au fost prinși de polițiști. Unul dintre ei a devenit recalcitrant și a fost imobilizat.
Polițiștii au constatat că autoturismul a fost condus de un sighetean de 24 de ani. Întrucât unul dintre pasageri avea dureri la o mână a fost transportat la spital, dar nu a fost nevoie să fie internat.
Testarea cu aparatul etilotest a indicat că tânărul care a condus autoturismul avea o concentrație de 0,39 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost condus la spital pentru recoltarea de probe biologice în vederea stabilirii concentrației de alcool în sânge sau a unor substanțe interzise.
Totodată, verificările polițiștilor au relevat că sigheteanul nu are permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule, iar autoturismul condus nu este înmatriculat, valabilitatea numărului de circulație provizoriu fiind expirată.
De asemenea, în mașină a fost găsită o armă neletală, supusă autorizării, care a fost ridicată în vederea continuării cercetărilor.
În cauză a fost întocmit dosar penal și se continuă cercetările pentru conducere fără permis, conducere a unui vehicul neînmatriculat, vătămare corporală din culpă și nerespectarea regimului armelor și munițiilor.
Foto: arhivă














